Green card nedir?

Green Card, ABD vatandaşı olmayan kişilerle onların ve 21 yaşın altındaki bekar çoçuklarına; Amerika Birleşik Devletleri'nde ömür boyu oturma ve çalışma izni veren resmi belgedir.

Green Card, resmi adıyla Permanent Resident Card(Daimi Oturma İzni) kişinin göçmenlik statüsünü gösterir. Green Card, Türk vatandaşlığınızı devam ettirmekle birlikte, Amerikan vatandaşlık haklarının bir çoğuna sahip olmanızı sağlar. Sahip olunmayan haklar sadece oy kullanmak, mahkemede jüri üyeliği yapmak ve ABD Pasaportu almaktır bunun dışındaki tüm haklara sahip oluyorsunuz.

Dileyen Green Card sahibi ise 5 yıl sonra kendi ülkesinin vatandaşlığını kaybetmeden ABD vatandaşı olabiliyor. Green Card, gerek devlet dairesi gerekse özel sektör olsun, istediğiniz yerde çalışma hakkını ve dilediğiniz kadar oturma izni verir. Green Card, dilediğiniz ülkeye vize problemi yaşamadan seyahat etmenizi sağlar. Green Card sahibi olan herkes aynı zamanda kendi şirketini kurma hakkına sahiptir. Eğitimine devam etmek isteyenler ise devlet ve özel okullardan burs alabilir veya bu okullarda indirimli okuma fırsatını yakalar.

Green Card çekilişi

ABD, son beş yıl içerisinde kendisine 50000'den az göç veren ülkelerden gelen insanların sayısını artırmak ve Amerikan nüfüs ve kültürünü çeşitlendirmek amacı ile Green Card çekilişi düzenlemektedir. Bu çekilişe ABD'ye hiç göç vermeyen ya da az göç veren ülke vatandaşları katılabilirler. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu çekilişe katılabilirler.

Çekilişle her yıl 50000 ile 55000 arası kişiye Green Card verilmektedir. Çekiliş Amerikan Göçmenlik Bürosu tarafından düzenlenir ve çekilişin sonuçları sadece kazananların adreslerine posta ile gönderilir. Çekiliş bilgisayar ortamında rastgele olarak yapılır ve çekilişe aynı ülkeden katılanların şansları eşittir.

Çekilişe katılmak için

En az lise mezunu olmak eğer değilseniz son beş yıl içersinde en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekir. Çekilişe katılmak için sizden istenen yalnızca başvuru formunudoldurmaktır. Amerikan Hükümeti'nin verdiği istatistiki verilere göre her yıl ortalama 3,5 milyon adet Green Card başvurusu; başvuru esnasında yapılan hatalardan dolayı elenmektedir.

Başvuru şartları

Green Card çekilişine katılmak isteyenler çekilişe katılmaya uygun ülkelerden birinin vatandaşı olmalıdır. Çekilişe katılmaya uygun olmayan ülkelerin listesi her yıl Amerikan Hükümetince açıklanır. (Türkiye Cumhuriyeti Çekilişe katılmaya uygun bir ülkedir.)

Başvuru yapacak kişiler lise veya dengi bir okul mezunu olmalıdır. Eğer katılımcı, lise yada dengi bir okul mezunu değilse son 5 (beş) yıl içinde eğitim, tecrübe veya uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 (iki) yıl çalışmış olmalıdır. Katılımcılara yaş sınırlaması getirilmez. Kurallar arasında belirtilmese de 18 yaşından büyük olmanız gerekir.

Katılımcının İngilizce bilmesi gerekmez. Ancak bu durumda ülkeye gittikten sonra yaşayacağınız zorlukları göz önünde bulundurmalısınız. Başvuruda bulunacak kişinin bir mal varlığının ya da parasal birikiminin olması gerekmez. Green Card başvurularının 2005 yılından itibaren internet üzerinden yapılması zorunlu hale gelmiştir. Posta ile yapılan başvurular değerlendirilmemektedir. Evli kişilerin eşleri adına da başvuru yapması şanslarını ikiye katlar. Evli Çiftlerden herhangi biri kazandığında diğer eş ve çocuklar da kazanmış olur.

Green card çekilişine kimler katılabilir?

En az lise mezunu olanlar yada en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olanlar ve 18 yaşını doldurmuş olanlar bu çekilişe katılabilir.

Göçmen kime denir?

Abd vatandaşı olmadan Abd hükümeti tarafından süresiz oturma ve çalışma iznine sahip olan kişi veya kişilere "GÖÇMEN" adı verilmektedir.

Her yıl kaç kişi green card sahibi olabilmektedir?

Her yıl yapılan çekilişle 50.000 - 55.000 kişiye Green card sahibi olma şansına erişmektedir.

Green card'a nasıl başvurabilirim?

Green card'a başvurular internet kanalıyla yapılmaktadır. Eğer İngilizce'niz varsa "Dış bağlantılar" başlığı altından vereceğimiz başvuru linkiyle kendiniz başvurabilir yada aracı internet siteler aracılığıyla kendinizde başvurabilirsiniz.

Green card çekilişini kim düzenler?

Green card çekilişini her yıl ABD Göçmenlik Bürosu (USCIS) düzenler.

Green card çekilişi ne zaman yapılır sonuçları ne zaman açıklanır?

Green card çekilişi her yıl Ekim ile Kasım ayları arasında yapılır. Sonuçlarıysa Mayıs ayında internette yayımlanır.

Green card sahibi olmanın avantajları

1. 5 yıl sonra Abd vatandaşı olma şansına sahip olursunuz.

2. Amerika'ya vizesiz giriş çıkış yapabilirsiniz.

3. Amerika'da dilediğiniz kadar yaşayabilirsiniz.

4. Amerikan vatandaşlarının yararlandığı tüm sosyal haklardan yararlanabilirsiniz.

5. Devlet ve özel okullardan burs alabilme şansına sahipsiniz.

6. Okullarda indirimli okuma fırsatını yakalarsınız.

7. Abd'de iş kurabilir yada iş fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Green card sahibi olmanın dezavantajı

Green card sahibi olmanın dezavantajı oy verme hakkına sahip olmamanız ve federal bölgeyi ilgilendiren işlerde çalışamamanızdır.

Green card'a en yüksek başvuruyu yapan ülkeler

1. Bangladeş

2. Nijerya

3. Ukrayna

4. Etiopya

5. Gana

6. Mısır

7. Siera Leone

8. İran

9. Nepal

10. Özbekistan

Dış bağlantılar

Green card resmi başvuru sayfası

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç