Gre nedir?

İşletme, hukuk ve tıp eğitimi haricindeki diğer bütün dallar için (mühendislik, fen bilimleri, eğitim, sosyal bilimler, doğal bilimler gibi) eğitim dili İngilizce olan master ve doktora programlarına dahil olmak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır.

Üç çeşit GRE sınavı uygulanmaktadır:
1- The General Test
2- The Subject Test
3- The GRE Writing Assessment

GRE General Test genel kapsamlı bır sınav olup GRE sınavı kabul koşulu olarak belirlenmiş olan tüm yüksek lisans ve doktora programlarına başvuran öğrenciler tarafından alınması gerekmektedir.

GRE Subject Test 8 bilim dalında Lisansüstü öğrenim görmek isteyenlerin, seçtikleri alandaki yeterliliğini ölçmek için yapılmakta, bazı öğretim kurumları General Test ile birlikte Subject testin de alınmasını istemektedir.

Testte sorulan cok cesitli kelimeleri ezberlemek icin uluslararasi (international) ogrenciler aylar onceden hazirliklara baslarlar. Fakat, pek cok okul sozel notlar icin alinmasi gereken bir minimum koymaz. Bu bolumden uluslararasi (international) ogrencilerin aldiklari skorlar genelde dusuktur (300 – 600 / 800). Basvuru kararlarinda sozel skorlarin cok dusuk olmamasi durumunda ( > 300 ), basvuruya olumlu ya da olumsuz ciddi bir etkisi olmadigi uzun yillar sonucu toplanan veriyle dogrulanmistir. Sayisal (Quantitative) bolum, ozellikle Turkiye’de Lise Matematigi ( Sayilar Teorisi, Oklid Geometrisi, Karmasik Sayilar, Logaritmik Analiz, Cebir, Mantik, Turev, Limit, Integral) konulariyla donanmis ortalama bir ogrenci icin cok kolay bir test olarak algilanmaktadir. Bu sebeple ozellikle Turkiye’den basvuran ogrencilerin sayisal bolum ortalamalari (700-800/ 800) civarindadir. kompozisyon bolumu iki parcadan olusur. Birinci parca, TOEFL’daki gibi, fikir sunma-savunma ve gelistirme seklindedir. Bu parca icin 30 dakika verilir. Ikinci parca, verilen bir sunma-savunma yazisinin analitik elestrisinin yapilmasindan olusur. Bu parcanin cogunlukla daha fazla zorlanilan ve dusuk skorla sonuclanan parca oldugu gozlenmistir. Bu sebeple genel kompozisyon tekniklerinden farkli bir saldiri stratejisi gerektirir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç