GRC nedir?

GRC, Glassfibre Reinforced Concrete kelimelerinin kısaltmasıdır, fiberglas betonarme anlamına gelmektedir. GRC alkaliye dayanıklı cam elyafının çimento, özel silis kumu ve betona üstün vasıflar kazandıran kimyasal maddelerin karıştırılarak özel kalıplara püskürtülmesiyle oluşan süper betondur.Su/çimento oranı 0,32 olan GRC harcı, alkaliye dayanıklı özel cam elyafı ile birleşerek, gerilme, basınç, dönme ve çarpma dirençleri normal betona göre çok yüksek olan mükemmel beton karışımını oluşturur.

Karışımın içinde bulunan alkaliye dayanıklı elyaf lifleri donatı görevi yaptığından, malzemenin içine herhangi bir demir ya da çelik donatı konmamaktadır. Tüm bu özelliklerinden dolayı GRC betonlar, 1-1,5 cm et kalınlığında, her türlü formda prekast üretimine imkan tanıyarak, tasarımcılara sonsuz yaratıcılık imkanı sunmakta, hafif olması sebebiyle hızlı üretim, montaj ve nakliye tasarrufu sağlamaktadır.

Cam elyafı donatılı betonun fiziksel özellikleri

28 günlük priz sonunda Cam Elyaf Donatılı Beton kabuk aşağıdaki değerleri taşır:

• Basma Mukavemeti: 50 – 80 Mpa.

• Gerilme Mukavemeti: 8 – 11 Mpa.

• Dönme Mukavemeti: 20 – 30 Mpa.

• Çarpma Mukavemeti: 10 – 25 kj/m².

• Elastik Dönme Sınırı: 7 – 11 Mpa.

• Yoğunluk: 1,9 – 2,1 kg/dm3.

• Su / Çimento Oranı: 0,32 – 0,36.

• Yangın Dayanımı: A1-A2.

• Isı İletkenliği: 0,5 – 1 W/mk.

• Su Emme: 3 – 10 %.

• Su Buhar Difüzyonu: 50 – 200.

GRC'nin su geçirgenliği

GRC betonlar, üretim teknolojisi gereği, % 0,32 – 0,36 oranında su/çimento oranına sahiptir. Bu özellik betonun porozitesinin çok düşük olmasını sağlayarak su geçirgenliğinin düşmesine olanak sağlar. GRC bu özelliği sayesinde diğer birçok konvansiyonel tipte üretilmiş prekastlardan daha üstün bir üründür.

GRC'nin hafifliği

GRC prekast elemanların panel türünde olanları 1–1,2cm kalınlıklarında, dekoratif elemanlar ise 1,4 – 1,5 cm kalınlıklarda üretilmektedir, dolayısıyla GRC prekast elemanlar konvansiyonel prekastlara göre çok daha hafif olmaktadır. Genel olarak 1,2 cm kalınlığındaki 1 m² GRC yaklaşık olarak 22 kg ağırlığındadır. GRC prekast elemanlar binaya uygulandığında, bina üzerine gereksiz yere aşırı yükler yüklenmemiş olur. Aynı zamanda nakliye ve montaj açısından da kolaylık sağlanmış olur.

GRC'nin üretim ebatları

GRC cephe panelleri 4 x 6 mt ebatlarına kadar üretilebilmektedir. Dekoratif cephe profillerinde ise maksimum üretim uzunluğu 3,5 mt’dir. Üretim boyutlar genel olarak proje bazında değerlendirilmektedir.

GRC'nin donma ve çözülme dayanımı

Donma - çözülme döngüsünün yoğun yaşandığı soğuk iklimlerde bile GRC prekast elemanlar başarıyla uygulanmaktadır. Donma çözünme döngüsünün yıllık ortalama 65 olduğu Kanada’nın Toronto kentinde, 30 sene önce uygulanmış olan GRC cephe panelleri günümüzde hala orijinal durumunu korumaktadır.

GRC'nin yangın dayanımı

GRC prekast elemanlar, yanıcı olmadığı gibi yüksek sıcaklıklarda bile beton yapısı bozulmadan kalabilmektedir. DIN 4102 normuna göre, GRC prekast elemanlar A-1 sınıfı malzemelerdir.

GRC'nin ultraviyole ışınlara dayanımı

Beyaz çimentonun doğal renginde üretilen GRC prekast elemanlarda UV ışınlarına maruz kalma sonucunda herhangi bir bozulma oluşmamaktadır. Renklendirilmiş beton elemanlarda ise, çok koyu renkler kullanılmadığı sürece, uzun yıllar renk kaybı oluşmamaktadır.

GRC'nin kimyasallara karşı dayanımı

GRC prekast elemanların hava koşullarından dolayı oluşabilecek asitlere karşı dayanımı, konvansiyonel betonlara göre çok daha yüksektir. Prekast ya da uluslararası literatürde bilinen adıyla GRC (Glassfiber reinforced concrete) cam elyafı takviyeli özel üretim bir yapı/bitirme/dekorasyon malzemesidir.

GRC üretimi özel kum ve beyaz çimento karışımı özel granülometrideki harmanın alkaliye dayanıklı ithal cam elyafı ve polimerler katkılı olarak özel kalıplara püskürtülmesi suretiyle yapılır. GRC dayanıklılık ve mukavemet açısından son derece uzun bir ömre sahiptir. Cephede kullanılması durumunda yüksek kompasite ve minimum poroziteli olduğundan su geçirmez. Çelik donatı yerine cam elyafı kullanıldığından kesitler incelmekte, binaya minimum yük binmektedir.

Malzemenin hafifliği aynı zamanda montaj kolaylığını da beraberinde getirmektedir. Doğal rengiyle üretilen elemanlar, montaj-kullanım öncesi ya da sonrasında dilenen renge boyanabilir. Tasarım sonucu ortaya çıkan bir ürün olmasından dolayı çok çeşitli form ve ebatlarda, isteğe bağlı profillerle, cephe kaplamasından farklı olarak dekoratif malzeme niteliğinde de üretilebilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç