Gram boyama nedir?

Bakteri çeşitlerinin ayrılmasında kullanılan mikrobiyolojik boyama metodu. Gram boyama metodu ile bakterilerin sınıflandırılmaları oldukça kolay hale gelmektedir. Bu yolla boyanan bakterinin verdiği reaksiyon, gelişme bakımından yakınlık gösteren sınıfların ortak karakterleriyle ilgilidir. İlaç kullanımında bakterinin tanınması çok önemlidir. Antibiyotiklerin bir kısmı, bilhassa gram pozitif bakterilere tesir ederken, bir kısmı da özellikle gram negatif bakterilere etkilidir.

Yapılışı: lam üzerine alınan incelenecek materyal, önce ateşten geçirilerek tespit edilir. Üzerini örtecek şekilde "kristal viyole" boyası konur. Su ile yıkanır ve üzerine iyot eriyiği dökülür. Daha sonra

alkol eriyiği ile renk giderme işlemi yapılır.Suyla yıkanıp safranin ile tekrar boyanır.

Gram (+) olan bakteriler, kristal viyole boyasını tutar ve alkolde boyasını vermez. Bu sebeple boyama işleminin sonunda,gram (+) bakteriler mavi-mor renkte görülürler (mikroskobik incelemede). Gram ( - ) bakteriler ise, alkolle renklerini verdiklerinden, boyamanın son safhasındaki safranin boyasının rengini alırlar. Bu tip bakteriler boyama sonunda kırmızı renkte görülürler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç