Graham Bell

BELL Graham (1847- 1922), İskoç asıllı bir Amerikalı bilgindir. Telefonu icat etmiştir. Edinburgh şehrinde doğdu. Tahsili sırasında sıhhati bozulduğu için önce Kanada'ya, sonra Amerika'ya geçti. Dört yıl Boston Üniversitesinde ses fizyolojisi dersleri verdi. 1874 yılı haziranında ilk tele^ fon denemelerini tamamladı. 1876'da Philadelphia'da kurulan sergide telefonu bir jüriye sundu. Ömrünün sonuna kadar daha birçok başka yenilikler üzerinde çalıştı. 1877'de sağır bir genç kızla evlendi. Nova Scotia'daki evinde öldüğü zaman, canaze töreni müddetince memleketteki telefonların hiç biri ona karşı bir saygı işareti olarak kullanılmamıştır.

Bellini 1479'da Fatih Sultan Mehmet'in dileği üzerine İstanbul'a gelmiştir. Burada yaptığı resimlerden kendisine ait olduğu şüphe edilmeyen tek eseri, Fatih Sultan Mehmet'in portresidir. Bu portre şimdi Londra Müzesindedir. Bellini, Venedik'e dönüşünden ölümüne kadar portre çalışmalarına devam etmiştir. Tarihte öyle icatlar vardır ki bu icatlar insalık için milat sayılmaktadır. 3 mart 1847'de İskoç'yada doğan, İngiliz asıllı bir bilim adamı olan, mucit, sanayici gibi özellikleri olan ve en önemli insanlık için mihenk taşı sayılabilecek Telefonu icat eden kişi "Graham Bell" in ta kendisidir.

7 mart 1876'da telefonun patentinini alan Graham Bell ilk telefon şirketi olan Bell telefon şirketini 1877 yılında kurdu. Graham Bell aynı zamanda çok yönlü bir araştırmacı ve mucitti. Aşırı büyük üç boyutlu kutu uçurtmaları kullanarak insan taşımayı başarmış ve bu çalışmaları sadece denemelerini yaptığı istasyonunda bulunan nehri kıyıdan kıyıya geçmek amaçlı kullanmıştır.

graham bell

Graham Bell telefonu nasıl icat etti?

Telefonu icat eden Graham Bell'in annesi doğuştan işitme engelliydi. Aslında Graham Bell, sağırların sessizliğini ortadan kaldırmaya çalışıyordu bunu başaramasa çok büyük bir icada imza attı o icat "Telefon" du. İngiltere'den dönen Bell, Boston Üniversitesi İnsan Sesi Fizyolojisi dalı profesörlüğüne getirildi. Kuramsal bilgilerini teknik destekle yaşama geçirmeye ve işitme engelliler için duymalarını sağlayacak aletler yapmaya girişti.

Thomas Watson adlı bir elektrik mühendisi ile birlikte çalışmaya başladı. Çalışmalarını yürütmek için maddi destek gerektiğinde kendisine avukat Gardnier Greene Hubbart yardım elini uzattı. Bell ve Watson 1875 yılında sesin tel üzerinden bir başka yere gittiğini ortaya çıkardı. Ancak ses anlaşılmaz bir durumdaydı. 14 Şubat 1876 günü Graham Bell ve Gray telefon patenti almak için ayrı ayrı başvuru yaptı. Graham Bell'e 7 Mart günü istediği patent verildi. 174.465 nolu patentini alan Graham Bell atölyede denemelerini sürdürürken telefonu çalıştırmak için kullandığı bataryadan pantolonuna asit döküldü.

Graham Bell, Watson'u yardıma çağırdı: "Bay Watson. Buraya gelin. Sizi görmek istiyorum." dedi. Bell yardımcısını yardıma çağırırken farkında olmadan 135 yıl önce 10 Mart günü ilk telefon görüşmesini yaptı. Watson Graham Bell'in sesini "telefon"dan duydu. ABD'nin 100’üncü kuruluş yıldönümüne denk gelen bu buluşu ona düzenlenen Yüz Yıl sergisinde birçok ödül kazandırdı.

Graham Bell'in asıl düşüncesi

Telgraf şirketlerinin çıkmazı olan, bir hat üzerinde aynı anda yalnızca tek bir mesajın iletilmesi sorununa çözüm arayacak çalışmaya başlamıştı. Başlangıçta çoklu bir telgraf geliştirmeyi istiyordu. Graham Bell, ses tellerinin ve kulak zarının titreşimlerinden yola çıkarak, insan sesindeki frekansı elde ederek, bunları elektrik sinyali biçiminde bir telden iletmenin olanaklı olup olmadığını araştırıyordu.

Bunun için de diyaframla, yapay bir kulak zarı yaratmanın gerekli olduğu sonucuna vardı. Diyafram, hem konuşma sesiyle titreşim oluşturabilecek hem de elektrik akımı yaratan küçük değişikliklere tepki verebilecek kadar ince bir tabakaydı. Tam ortasına da diyafram hareket ettikçe hareket eden bir manyetik zar yerleştirdi. Ses titreşimleriyle oluşan değişiklikler, alıcı merkeze ulaştığında, alıcının diyaframında titreşime neden olarak, sinyalleri yeniden sese çeviriyordu.

Graham Bell'in buluşları

1. Elektrikli telgrafların gönderip almasını geliştirmiştir.

2. Elektrik akımının telefonlar ile iletilmesini sağlamıştır.

3. Elektrikli telgrafı üretmiştir.

4. Sinyal ve iletişim araçlarının geliştirilmesi

5. Telefonun icadı.

Graham Bell'in ölümü

Graham Bell hayatı boyunca 30 patent almıştır ve 75 yaşına geldiğinde yani 1922 yılında hayata gözlerini kapamıştır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç