GPON nedir?

GPON Gigabit Passive Optical Network kelimelerinin kısaltmasıdır. IP temelli, gelen içerikleri bir düzen içerisinde sıralayarak, tüm kullanıcılara bir algoritma ile gönderip, her kullanıcıdan gelen verileri de alıp, IP omurgasına ileten teknolojidir.

İletim büyük oranda fiber optik üzerinden yapılır. Abonelere dağıtımı yapılırkende, bölücüler (splitter) kullanılır. Splitter'ler koaksiyel kablolarda olduğu gibi bir kabloda gelen sinyali belirli sayıda kabloya böler.

Böylece örneğin, bir binaya gelen tek bir fiber 2 ila 64 arası aboneye kadar bölünerek tüm dairelerin fiber optik altyapıyı kullanmasına olanak sağlar.

GPON'un diğer sistemlerden farkı nedir?

Diğer sistemlerden farkı ise bu bölme ve daha fazla kullanıcıya hizmet görevini aktif olarak değil'de tamamen pasif ürünler üzerinden yapılmasıdır.

Veri hızı çok yüksek olduğu için (+/- 1Gb mertebesi) çok hızlı internet erişiminin yanısıra tv yayını, video konferans, telefon, faks gibi her türlü iletim sorunsuz olarak kullanılabilir.

Türkiye'de uzun zamandır pilot proje olarak yürüyen GPON 2008 yılının başlarından itibaren gerçekleştirilmeye başlamıştır.

GPON teknojisinin avantajları nelerdir?

Fiber optik teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde kullanıcıların hayal ettiği olanaklar artık bir düş olmaktan çıkmış ve hizmete sunulmuştur.

Fiber optik teknolojisi, uygulama topolojisine bağlı olarak adlandırılan FTTx ve GPON sistemleri ile; Internet, TV ve telefon hizmetlerinde yüksek hız, yüksek kalite, kullanımda esneklik ve düşük fiyat unsurlarını bir araya getiren “Triple-Play” teknolojisini kullanıcıların hizmetine sunmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç