Google seo nedir?

Seo; İngilizce Search Engine Optimization kelimelerin baş harflerinden oluşan seo, arama motoru iyileştirmesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Arama motorlarından en yüksek sayıda ve nitelikli ziyaretçiyi çekmek için yapılan işlemler bütünü de diyebiliriz.

Google seo; şüphesiz Türkiye’de aramaların büyük bir bölümü google’da yapılmakta. Doğal olarak seo hedeflerini google’a yönelik planlamak gerekiyor. Google seo çalışması, google dostu siteler oluşturma, kalite şartlarına uygun düzenlemeler yapılması ve hatta bir kademe daha atlayıp google’ın ileride ne yapabileceğini tahmin etmeyi gerektirmekte.

Seo nasıl yapılır?

Seo bir nevi doğal bir popülarite sağlama sanatıdır. Bu popülariteyi en doğal yollarla sağlayan uzmanlar ise en iyi seo uzmanları sayılırlar. Popülarite kelimesini web dünyası için meşhur olmak kelimesiyle ifade edebiliriz. Google da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür.

Ancak üst sıralarda listelenmek aslında reklam yapmakla mümkün olmaktadır. Kısaca sitenizi popüler hale getirmek için yaptığınız tüm tanıtım ve reklamların sonucu olarak siteniz üst sıralara yükselmektedir.

Google bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır.

Bir sitenin popülaritesi açıldığı andan itibaren dikkate alınarak gelişimi değerlendirilir ve arama motoru sonuçlarına doğrudan yansıtılır.

Seo yaptırmanın avantajları nelerdir?

Site popülaritesi artar.
Siteniz Arama motorlarında üst sıralarda çıkar.
Siteniz marka değeri kazanır.
Site PR ve alexa değerleri artar.
Reklam gelirleriniz artar.
Satış ortağıklığı geliriniz artar.
Daha fazla üyeniz ve daha fazla takipciniz olur.
Doğru şekilde gerçekleştirilmiş seo çalışmalarının etkileri, reklamlardaki gibi bütçeniz tükendiğinde geçmez. Kalıcıdır, kurallara uygun şekilde site beslenmeye devam edildiğinde geldiğiniz sıralarda kalmaya devam edersiniz.

SEO uzmanları bu çalışmaları genel olarak 2 şekilde ele alır.

google seo

On page seo çalışmaları

Site içi düzenlemelerin tümünü kapsar ve sitenin kodlanmaya başlaması ile başlaması gereken bir çalışmadır. Başlıklar, kodlar, açıklamalar, link inşası, kategoriler, meta etiketler, hataların giderilmesi, e-ticaret siteleri için Rich Snippets entegresi, tasarım ve içerik gibi temel hususların ele alındığı On-Page Seo tüm çalışmanın başlangıç noktasıdır.

Off page seo çalışmaları

Site dışı Arama Motoru Optimizasyonu ise, farklı teknik ve stratejiler dahilinde dışarıdan içeriye yani dış sitelerden bizim sitemize bağlantılı linkler vermek üzerine yapılan bir çalışmadır. Çalışmanın büyüklüğüne göre maliyeti çok ciddi boyutlara çıkabilir.

Site dışından gerçekleştirilen çalışmaların tümünü kapsamaktadır. En popüleri link inşaası ve sosyal medya çalışmalarıdır.

google seo

Google ne tür dosyalrı indeksler?

Google, birçok sayfa ve dosya türünü dizine ekleyebilir. En yaygın dosya türlerinden bazıları şunlardır:
Adobe Portable Document Format (.pdf).
Adobe PostScript (.ps).
Atom ve RSS yayınları (.atom, .rss).
Autodesk Design Web Format (.dwf).
Google Earth (.kml, .kmz).
Lotus 1-2-3 (.wk1, .wk2, .wk3, .wk4, .wk5, .wki, .wks, .wku).
Lotus WordPro (.lwp).
MacWrite (.mw).
Microsoft Excel (.xls).
Microsoft PowerPoint (.ppt).
Microsoft Word (.doc).
Microsoft Works (.wks, .wps, .wdb).
Microsoft Write (.wri).
Open Document Format (.odt).
Zengin Metin Biçimi (.rtf).
Shockwave Flash (.swf).
Metin (.ans, .txt).
Kablosuz Biçimlendirme Dili (.wml, .wap).

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç