Gmbh nedir?

GmbH şirketlerin isimlerinin yanında sıklıkla görülen bir kısaltmadır. GmbH Almanca bir terimdir, GmbH’ın açılımı nedir derseniz, açık yazımı Gesellschaft mit beschränkter Haftung şeklindedir. GMBH’ın anlamı ve türkçe karşılığı limited şirketidir. GMBH kısaca tüzel kişiliği olan bir şirketi ifade eder.

GmbH kurmakla, bir şirketi sahiplerinden ayırıp, hukuksal bir şahsiyet yani tüzel bir kişilik oluşturulmaktadır. Yani sanki bir çocuk gibi düşünürsek yeni bir şahıs oluşturuluyor, onun adı konuluyor, ikametgahı belirleniyor, anne babası gibi sahipleri (Gesellschafter) ve Müdürü (Geschäftsführer) gibi sorumlu ebebeyni tayin ediliyor. Böylece oluşturulan bu yeni şahsiyet sahiplerinden bağımsız kendi adına ve hesabına iş yapar hale getiriliyor. Sorumluluk sınırları boyunun ölçüsünde yanı öz sermayesi (Stammkapital) kadar. Almanya’da GmbH kurmada en az öz sermaye 25.000 Euro olup bir GmbH’nın en küçük sorumluluk ölçüsü de 25.000 Euro dur.
Bir GmbH kurmak için tek kişi yeterlidir, ancak birden fazla kişi biraraya gelerek de GmbH kurabilirler. Bu kişiler GmbH’nın hissedarları olup sorumlulukları hisse payları kadardır. Hisse payının bedelini ödemiş olan hissedar sorumluluğunu yerine getirmiş olup özel sermayesi ve yaşamı ile GmbH’nın şahsiyetini birbirinden ayırmış olur. Bu yükümlülüğü yerine getirdiğini yani hisse paylarının tarafından ödendiğini ispatlayan tek belge ise GmbH’nın hesabına yatırılmış ve hesap dekontlarında yatan paranın amaç bölümünde öz sermaye ödemesi (Stammkapitaleinzahlung) yazan beyandır. Bu beyan olmayan ve GmbH hesabına yatırılmış diğer paraların hiç bir önemi yoktur.
Bir GmbH’nın ortakları şahıslar olabildiği gibi başka şirketler de olabilir. En az ortaklık 100 Euro’ luk hissedarlıktır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç