GM nedir?

GM güncel olarak iki anlamda kullanılmaktadır. Dijital oyunlarda GM, Game Master'ın kısaltılmış halidir. Starançta ise GM, Grand Master yani büyük usta demektir. Aşağıda ayrı başlıklar halinde açıklamaları bulunmaktadır.

Game master

GM'ler yetkilendirilmiş oyun yöneticileridir. Oyuncular GM'lerin önerilerine karşı hoşgörülü olmak zorundadırlar, adıl bir oyun sunmak ilk amaçlarıdır. Game Masterler yetkilendirildikleri oyun server'ından sorumludurlar ve bu serverdaki destek taleplerini ve şikayetleri incelemekle görevlendirilmişlerdir.

Oyuncuların hesaplarını inceleyip oyun kuralları içerisinde uyarabilirler, loncaları kontrol edebilirler. Oyun içerisinde aktif sorumlulukları bulunmaktadır. Lonca savas kontrolleri ve genel sohbet alanı konusmalarını takıp ederek gereklı uyarıyı verirler aksi takdirde uyarı yok sayan kullanıcıları , gerekli oyun yetkililerine bildirebilirler. Ayrıca; oyun içi eventleri (Ox yarışması, Boss eventi, Metin eventi, 3 yol savaşı eventi, Ws eventi v.b.) gibi eventleri yapmakta sorumludurlar.

Grand master

Profesyonel satranç sporcuları eğer grand master normlarını tamamlayabilecek başarıları elde ederse "Grand Master" yani "Büyük Usta" ünvanını alırlar.

Satranç sporcuları dünya sıralaması

https://tr.wikipedia.org/wiki/FIDE_Dünya_Sıralaması

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç