Github nedir?

Github, sürüm kontrol sistemi olarak Git kullanan yazılım geliştirme projeleri için web tabanlı bir depolama servisidir.

Öncelikle Git nedir bu konuda konuşalım. Git dağıtık bir versiyon kontrol sistemidir. Basit olarak , üzerinde çalıştığınız bir projeyi yükleyebildiğiniz, aynı projeyi takım arkadaşlarınızın clone edebildiği, proje üzerinde offline olarak çalışıp, yaptığınız değişiklikleri kaydedebildiğiniz bir sistemdir.

Github için ise verisyon kontrol sistemimiz için uzak bir depodur diyebiliriz. Git/Github kullanımının geliştiriciler bir çok faydası var. Public olarak istediğiniz kadar proje oluşturabilirsiniz. Private olarak ücretsiz versiyonda 1 tane hakkınız var. Hızlıdır. Git ile zamandan tasarruf edebilirsiniz. Kodlarınızı terminal üzerinden yüklemek size zaman kazandıracaktır.

Binlerce satır kodu kopyala yapıştır yapmak hem zor hem de oldukça sıkıcı bir işlemdir. Aynı proje üzerinde birden fazla kişi çalışabilir ve yapılan çalışmalar izlenebilir. Değişiklikler tarihleriyle birlikte satır satır tutulur. Offline iken çalıştıklarınızı bir güncelleme ile online deponuza gönderebilirsiniz. Diyelim harddiskiniz yandı ya da bir şekilde bilgisayarınızdaki kodlar silindi. Projenizi tekrar bilgisayarınıza klonlayabilirsiniz. Ayrıca güvenilir bir sistemdir.

Git ve Github kullanarak geliştirdiğiniz bir projeye farklı konumlardan farklı kişiler ekleyebilir, onlara görevler atayabilir ve yaptıkları işleri kontrol edebilirsiniz. Takım çalışması ve bireysel çalışmalarda etkin bir şekilde kullanılan yeni proje oluşturmak, projeye kişiler eklemek, kişilere görevler atamak, kişilerin analizlerini tutmak, ana projeyi değiştirmeden yeni kodları test etmek için dallar (branch) oluşturmak böylelikle çok daha kolay bir hale geliyor.

Versiyon kontrollerini yapmak için release işlemlerini anlamak ve bir versiyon çıktığımızda, örneğin 1.0.0 ve çok fazla versiyon çıkıyorsak, bir süre sonra istediğimiz bir versiyona dönüp ordaki dosyada ve kodlarda değişiklikler yapabilir veya istediğiniz kod güncellemelerini de pratik bir şekilde yapabiliriz.

Tüm büyük projelerde kullanılan Github ile, sizler de açık kaynak veya kapalı kaynak olarak ekibinizin ve projenizin yönetimini çok rahat yapabilirsiniz. Sisteminize Git indirerek dilerseniz masaüstü uygulamasından veya bilgisayarınızın konsolundan projenizi yönetebilir, kimlerin ne kadar kodlama yaptığı, ne kadar süre çalıştığı, ne kadar commit (görev sonrası açıklama) mesajı yazdığı gibi tüm detayları yönetebileceğiniz eşsiz bir web platformudur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç