Gıf nedir?

GIF, 1987 yılında CompuServe tarafından kullanılmaya başlanan bir bitmap görüntü formatıdır

Türkçe'de "Grafik Değiştirme Biçimi" anlamına gelen "Graphics Interchange Format" ın kısaltmasıdır ve bir sayısal resim saklama biçimidir. Kayıpsız sıkıştırma kullanır. 8-bit renge (yani 256 renge) kadar destek verir ve 1-bit'lik (yani tek renk için) saydamlık sunar. Jpeg ile birlikte bilgisayar dünyasında kullanılan en yaygın resim saklama biçimlerinden biridir. Genelde grafiklerin (az renk içermeleri dolayısıyla) saklanması için kullanılır.

Ayrıca web sayfalarında animasyonlu resimler oluşturmak içinde kullanılır. Resim kalitesi düşüktür. Eski bir format olduğu için birçok yazılımla oluşturulabilir ve değiştirilebilir.

Uzantısı ".Gif" şeklindedir. Genel sınırlama dikkate alındığında 256 renkle GIF, genellikle dijital fotoğrafçılık için kullanılmaz.

GIF basit görüntüler için uygun bir formattır.

GIF görüntülerin görsel kalitesini düşürmeden dosya boyutunu azaltmak için Lempel-Ziv-Welch (LZW) kayıpsız veri sıkıştırma tekniğini kullanarak sıkıştırılır.

Eski bir format olduğu için Birçok yazılımla oluşturulabilir ve değiştirilebilir. GIF resim düzenleme ve resim görüntüleme yazılımlarıyla düzenlenip görüntülenebilirler.

Gıf'in diğer resim formatlarından farkı nedir?

GIF'in diğer resim formatlarından farkı GIF formatının piksel tabanlı animasyonların üretilmesine olanak tanımasıdır.

Dış bağlantılar

Ücretsiz Gıf animasyon oluşturma servisi

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç