GFR nedir?

GFR, Glomerular Filtration Rate, kelimelerinin kısaltmasıdır. Glomerül Filtrasyon Hızı anlamına gelir, bökrek hastalarına yapılan bir testtir. Böbreğin fonksiyonlarını yerine getirme derecesi glomerül filtrasyon miktarı (glomerular filtration rate –GFR) testi ile belirlenir.

GFR dolaylı olarak 24 saatlik idrar biriktirerek kreatinin (kas kasılması için gerekli bir aminoasit olan kreatinden türeyen bir bileşiktir) klirensinin (kanda temizlenme hızı) ölçülmesi ile belirlenebilir.

GFR testi nasıl yapılır?

Kreatinin klirensi testi için idrar biriktirmek zaman alıcı ve zahmetli bir yöntemdir, ayrıca idrar toplamanın tam yapılamaması sonucu yanlış sonuçlar elde edilebilir. Bu nedenle kandaki kreatinin seviyesinden olası GFR değerini hesaplamaya yarayan bazı formüllerden de yararlanılabilir.

GFR’nin doğru ölçümü için çeşitli eksojen belirteçlerin plazma veya idrar klirensi kullanılır. Bu referans prosedürlere rağmen GFR’de birey içi ve günler arası değişkenlik gösterir. Diyet ve egzersiz gibi faktörler de GFR’yi etkileyebilir ve test öncesi olabildiğince standardize edilmeleri gerekir.

GFR ölçümü için sürekli infüzyon (idrar klirensi) ve bolus infüzyon (plazma klirensi) yöntemleri kullanılabilir. Sürekli infüzyon tekniğinde intravenöz yükleme dozunu takiben dakikada belirli bir miktar belirteç 3 saat boyunca sürekli olarak infüze edilir. 1 saat sonra kan alınır ve 3 saat boyunca 1 saat aralıklarla idrar örnekleri alınır.

GFR test sonucu ne anlama gelir?

GFR testi, yalnızca kreatinin testine göre böbrek hastalığını erken evrelerinde daha güvenilir biçimde saptayabilmektedir. Hesaplamalar düşük böbrek fonksiyonunu tahmininde iyi sonucu verdiğinden NKF (Ulusal Böbrek Vakfı), değerler 60/ml/dk altında olduğu takdirde o an elde edilen sonuçların rapor edilmesini önermektedir.

GFR'nin 60 ml/dk altında olması bir miktar böbrek hasarının oluştuğunu  düşündürmektedir. NKF, GFR sonucunun klinik öykü ve mevcut rahatsızlıklarla bağlantılı olarak yorumlanmasını önermektedir.

GFR hesaplama formülleri nelerdir?

• Cockroft-Gault formülü.
• MDRD formülü.
• Counahan-Barratt formülü.
• Schwartz formülü.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç