Gebelik belirtisi nedir?

Gebelik belirtisi; Kadın ve erkeğin üreme hücrelerinin birleşip ana rahmine yerleşmesiyle başlayan gebelik döneminin anlaşılmasına yardım eden bulgulara verilen isimdir.

Gebelik belirtileri ne zaman başlar?

Gebeliğe işaret eden en erken belirtiler son görülen adetten 4-5 hafta sonra başlar. Belirtilerin başlaması için, beklenen adetin gecikmesi ve 4-5 hafta civarında süre geçmesi gerekir.

Gebelik belirtileri nelerdir?

1. Yorgunluk: Gebelik öncesine kıyasla çoğu kadın kendini daha yorgun hisseder. Bu, bir gebelik hormonu olan Progesteron’un yükselmesi nedeniyledir.

2. Bulantı: Genellikle erken gebelikte, özellikle 6 ile 12. haftalarda ve daha çok sabahları, bazen öğleden sonra ya da tüm gün de hissedilebilir.

3. Baş dönmesi: Yorgunluk ve bulantının yanında kan basıncının ani düşmesi ile meydana gelen (Mesela ani kalkma ile) baş dönmesi de olabilir.

4. Aşerme: Belirli gıda veya içeceklere karşı aşerme olabilir. Bazen daha önce hiç öncelikli olmayan gıdalara karşı aşırı istek duyulabilir.

5. Akıntı: Gebelikteki hormon değişimlerinin bir başka etkisi de artmış akıntı olabilir.

6. Adetten kesilme: Muntazaman adet gören bir kadının adetinin gecikmesi, gebelik yönünden önemli bir delildir.

7. Göğüslerde dolgunluk ve ağrı: Gebeliğin 3. haftasından itibaren belirir. Göğüsler şişkin, hafif kızarık ve ağrılıdır.

8. İdrar şikayetleri: Büyüyen rahimin idrar torbasına baskı yapması neticesinde sık sık ve geceleri idrara çıkma ihtiyacı belirir. Birkaç ay sonra kaybolan bu şikayet hamileliğin sonlarına doğru tekrar ortaya çıkar.

9. Çocuk hareketlerine bağlı seğirme hissi: Genellikle 18-20 haftalık gebelerin hissettiği bir durumdur.

10. Halsizlik ve fazla uyuma: Gebe kadınların yarısında ilk aylarda şiddetli halsizlik ve bitkinlik ortaya çıkar. uyku ihtiyacı da artmıştır.

11. Ciltte renk değişiklikleri: Renk değişikliği çoğunlukla yüzde, alında, yanaklarda ve göğüslerde renk koyulaşması şeklinde olur.

12. Bebeğin hareketlerinin muayenede hissedilmesi: Bebeğin aktif hareketleri beşinci gebelik ayından sonra elle hissedilebilir.

13. Çocuk kalp seslerinin işitilmesi: Gebeliğin üçüncü ayından sonra ortaya çıkan ve gebeliğin kesin teşhisini sağlayan bir özelliktir.

Erken gebelik belirtileri nelerdir?

1. İlk belirti çoğunlukla beklenen adetin gecikmesidir.

2. İmplantasyon kanaması (üstüne adet görme)

3. Göğüslerde (Memelerde) şişkinlik, büyüme ve hassasiyet

4. Yorgunluk

5. Bulantılar

6. Sık idrara çıkma

7. Vajinal akıntıda artış

8. Hassasiyetler, Aşermeler

Gebeliği erkenden teşhis edebilmek için uygulanan bir takım testler

1. Hormon metodu: "Human Chorionic Gonadotropin" (HCGT) hormonu yalnızca gebelerde bulunur ve idrarla da çıkar. İdrarda HCGT emdirilmiş latex parçacıkları ve bu hormona karşı hazırlanmış antikor mayii kullanılarak bu test yapılır.

2. Galli Maini testi: Gebenin idrarı erkek kurbağanın sırtındaki lenf gangliyonlarına zerk edilir. 30 dakika, 2-6-12 saat sonra kurbağanın makatından alınan sıvıda, mikroskop altında sperm hayvancıkları görülmesi, kadının gebe olduğunu gösterir.

3. Fridman testi: Hiç doğurmamış dişi tavşanların kulak toplardamarından kadının idrarı verilir. Bu kadın gebeyse 48 saat sonra tavşan yumurtalıklarına bakıldığında "Corpus luteum" denilen gebelik belirtisi görülür.

4. Ascheim Zondek testi: Farenin karın boşluğuna idrar verilir. 100 saat sonra yumurtalıklarında korpus luteum görülürse, kadın hamiledir.

5. Farmakolojik metod: Uygun oranda östrojen-progesteron hormonları karışımı bir kerede hastaya verilir. 2-12 gün içinde bir kanama görülürse, hasta hamile değildir. Kanama görülmezse gebe olduğuna karar verilir.

Gebelik nedir?

Doğacak yavrunun dış çevrede hayatını sürdürebilecek derecede gelişinceye kadar karında, yani rahimde taşınması. Kadın ve erkeğin üreme hücrelerinin birleşip ana rahmine yerleşmesiyle kadında gebelik dönemi başlamış olur. Ortalama dokuz ay sürecek olan cenin-anne müşterek hayatında, cenin, annenin besin maddelerini kendi ihtiyacı için kullanıp, büyümeye çalışırken, kadın organizması da aydan aya bu yeni duruma intibak etmeye çalışır. Ortalama otuz yıllık doğurganlık dönemi boyunca, her ay, hamilelik için hazırlanan organizma, neslini devam ettirmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmaz

Gebelik bir hastalık olmayıp normal bir durum olmasına rağmen, beraberinde getirebileceği değişik durumlar ve tehlikeli neticeler dolayısıyla hamileliğin bir an önce teşhis edilmesi gerekir. Bunun başlıca iki sebepi vardır: Birincisi düşüklerin büyük bir kısmının hamileliğin başında olmasıdır. Eğer bir kadın hamile olduğunu bilir, hamileliğin başında gerekli tedbirleri alır ve devamlı tıbbi kontrol altında bulundurulursa, düşüklerin büyük bir kısmı önlenebilir. İkincisi hamilelikte kullanılması zararlı ilaçların farkında olmadan kullanılma ihtimalinin mevcut olmasıdır. Bebeğin organ taslaklarının büyük kısmı ilk ayda teşekkül eder. Bu sırada alınan ilaçlar veya tedbirsizlik yüzünden hasıl olan hastalıklar, sakat bebeklerin doğmasına sebep olabilirler. Bu yüzden beklenen veya beklenmeyen adet gecikmesi olan her kadın, hamilelik açısından tedkik yaptırmalıdır.

Gelişmiş gebelik testleriyle hamilelik, son adet tarihinin ilk gününden itibaren 40 gün geçtikten sonra teşhis edilebilir. Kandaki gebelik hormonunun tespiti ile daha önce de teşhis etmek mümkündür. Fakat, bu zor ve her yerde yapılma imkanı bulunmayan bir testtir.

Gebelik süresi

Hamileliğin süresi son adetin ilk gününden itibaren ortalama 280 gün kadardır. Bunu tespit için pratik bir formül olan "Nagale kuralı" kullanılır. Hamilenin son adetinin ilk gününe 8 gün ilave edilip 3 ay geriye gidilir. Bu yaklaşık bir tahmin olup, % 5 gebe bu tarihte doğum yapar. Bu tarihten 14 gün öncesi ve sonrasına kadar olan zaman diliminde doğum yapan hamilelerin oranı ise % 95’tir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç