GCSE nedir?

GCSE, Genel Certificate of Secondary Education kelimelerinin kısaltmasıdır genel orta öğretim sertifikası anlamına gelir, okul öğrencilerine verilebilen uluslararası bir eğitim belgesidir.

İngiltere, galler ve kuzey irlanda’da 15-16 yaşlarındaki ortaöğretim öğrencilerinin bir kaç farklı alanda aldığı akademik bir kalifikasyondur. Ancak herkes bu ülkelerdeki herhangi bir eğitim kurumuna istedikleri zaman başvurabilirler.

GCSE sistem işleyişi nasıldır?

İngiliz eğitim sistemine göre 16 yaşını doldurmuş öğrenciler ortaokuldan mezun olarak GCSE sınavlarına girmeye hak kazanırlar. İsteyenler eğitim hayatını 16 yaşında noktalayabilecekleri gibi, isteyenler GCSE sınavına girerek üniversite için eğitim hayatlarına devam ederler.

GCSE (General Sertificate of Secondary Education) sertifikası, ortaöğrenimde ilk 3 yılını dolduran öğrenciler, 16. yaşlarında GCSE sınavına girecekleri dersleri seçerler ve ona göre sınava hazırlanırlar.

Öğrenciler branşlarını seçerken ailelerinin ve öğretmenlerinin onları yönlendirmesi gerekmektedir. Bu sınav çok önemlidir; çünkü bu sınavda elde edecekleri yüksek notlara göre A-Level yapmaya kabul edileceklerdir.

A-Level sınavları nedir?

GCSE sınavından sonra iki yıl boyunca A-Level sınavlarına hazırlanılır. Bu sınavlar üniversiteye gitmek isteyenler içindir. İngiltere’de üniversiteye girebilmek için öğrencilerin en az 3 dersten A-Level sınavında başarılı not almaları gerekmektedir.

GCSE kimler için idealdir?

GCSE programı, İngiltere’de üniversite okumak, özellikle Oxford, Cambridge gibi en iyi üniversitelerde öğrenim görmek isteyen, lise eğitimini tamamlamamış, 14 yaş ve üzeri öğrenciler için idealdir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç