Gbt nedir?

Gbt bir güvenlik sorgulamasıdır. Gbt, Genel bilgi taraması kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkiye içerisinde halkın güvenliğinden sorumlu olan kurumlar tarafından kullanılan ortak bir sistemdir gbt.

Gbt sorgulaması güvenlik amacıyla yapılır. Şüphe çeken kişiler, şüpheli davranışlarda bulunanlar, etrafı rahatsız eden, çevreye huzursuzluk veren kişiler gbt'ye tabi tutulurlar.

Gbt sorgulaması T.C Kimlik no'ları üzerinden gerçekleşmektedir. Kişinin sorgulamasında herhangi bir cezasının yada herhangi bir suçtan aranıp aranmadığı, asker kaçağı olup olmadığı gibi bilgiler sorgulanır.

Gbt'de bir kişi hakkında yakalama kararı gözüküyorsa gbt'yi yapan ekip kişiyi yakalayarak gerekli yerlere teslim eder.

Hava alanlarındada pasaporttan gbt sorgulaması yapılmaktadır.

Gbt sonucunda kişi gözaltına alınabilir mi?

Gbt taraması sonucunda adli veya askeri makamlarca hakkında karar alınmış bir şahsın aranıyor olduğu bilgisi elde edilmesi durumunda, emniyet güçleri kişiyi göz altına da almamaktadır. İdari para cezası uygulayan kolluk kuvvetleri daha sonrasında şahsı serbest bırakarak, herhangi bir göz altına alma işlemi de gerçekleştirmemektedir. Ancak bu aşamada askeri firar suçunun bu kapsamda sayılmadığının da unutulmaması gerekir. Askeri firar suçu işlediği için aranan şahısların Gbt taramalarında görüneceği gibi, ayrıca kolluk kuvvetleri tarafından göz altına alınması da söz konusudur.

Hangi kurumlar gbt'yi kullanır?

1. Sahil Güvenlik Teşkilatı

2. Emniyet Teşkilatı

3. Jandarma

4. Gümrük Müsteşarlığı

Gbt nerelerde yapılır?

Güvenlik güçlerinin olduğu her yerde gbt yapılabilir. Bu bir şehrin göbeği olabileceği gibi ıssız bir köy yoluda olabilir.

Gbt rutin bir işlemdir ve korkulacak bir şey bulunmamaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç