Gastroenterit nedir?

Mide ve barsağın iltihaplarına verilen genel isim. Gastroenterite sebep olan birçok amil bulunmasına rağmen, besin zehirlenmeleri şeklinde görülmesi daha sıktır. Sebepleri arasında alkolizm, sıtma, had karaciğer iltihabı, bazı yiyeceklere karşı hazım sistemi mukozasının aşırı hassas olması sayılabilir. Bazı virüsler de gastroenterit tablosu ortaya çıkarabilir. Kimyasal maddelerden arsenik ve böcek zehirleri de sık olarak gastroenterit yaparlar. Besin zehirlenmelerinde en çok görülen mikroplar stafilokok, salmonella ve clostridium cinsi bakterilerdir.

Karında bir rahatsızlık ve sıkıntı hissiyle başlayan gastroenteritte genellikle olaylar hızlı gelişir ve bulantı, kusma, ishal, karında kramplar, ateş yükselmesi takip eder. Kusma ve ishallerin şiddetli olması halinde kaybedilen su, vücudu şoka götürebilir. Ayrıca bazı ağır vakalarda kusmuk ve dışkıda kan görülebilir.

Gastroenteritlerin bir çoğunda kusma ve ishal 2-4 günde sona erer ve hastada iyilik hali geri döner. Salmonella cinsi bakterilerden dolayı olanlarda belirtiler aylarca sürebilir.

Hafif seyreden vak’alar evde istirahat ve basit tedbirler ile geçiştirilebilir. İlk saatlerde sadece bol su içmeli ve hiçbir şey yemeyerek sindirim sisteminin toparlanıp kendisine gelmesine yardım etmelidir. İshali önleyici basit bir ilaç alınabilir. Belirtilerde kısa sürede bir düzelme görülürse bisküvi, reçel, sulu çorbalar gibi muharriş olmayan (tahriş etmeyen) yiyecekler verilebilir. Çay, meyve suyu, kahve ve benzeri maddeler belirtileri yeniden uyandırabilir.

Şiddetli karın ağrısıyla beraber dışkılamada kan olması, genel durumun bozulması ve kimyasal veya bitkisel bir zehirin alındığı bilinen durumlarda, en kısa zamanda bir hekime başvurmalıdır. Gereksiz yere ve şuursuz antibiyotik almak faydasız, hatta çok kere zararlı olmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç