Ganaj nedir?

Çikolatanın krema içinde erimiş haline ganaj denir. Koyu kıvamlı pastaların üzerini kaplamak yada ara katlarda kullanılmak üzere yapılan bir çeşit kremadır.

Ganaj veya Ganaş Fransızca Ganache’dan gelmektedir. Çikolata ve sıvı krema karışım olarak; pasta, kek, kurabiye vs. için kullanılır. Karışımın oranına göre kullanımı değişmektedir. Krema karışımı pasta ve pralinlerle doldurulur. Pastaları kaplamak ve kurabiye süslemek için ganajın farklı bir oranda hazırlanması gerekiyor.

Ganajın sıvı donmamış haline glaze denir. Pastaların üzerine dökülür. Ganaj, pastacılıkta birçok amaçlı kullanılan bir kremadır. Gerekirse pasta veya makaron arasında, pasta üzerinde, trüf veya çikolata yapımında ve daha çok yerde kullanılır.

Çikolata ve kremadan yapılır, kullanım yerine göre çikolata ve krema oranı değişir. En yaygın oran 1:1.Örneğin 200 gr çikolataya 200 ml krema karıştırılır. Bu ganaj pasta kreması, cupcake, çikolata dolgusu olarak kullanılır. Butik pastacılıkta yabancı kaynaklarına göre 2:1 hatta 3:1 oran kullanılır.

Ganaj 3 tip çikolatadan da yapılabilir. Hatta karıştırılarak da yapılabilir. Bitter çikolata herkes sevmediği için sütlü-bitter karışık kullanılabilir. Ama gerçek kıvamı en güzel ganaj, bitter çikolatadan oluyor. Eğer ganaj uygulanan pastayı şeker hamuru ile kaplamayı hedefliyorsanız pastanızı mutlaka kaplamadan önce bir gece buzdolabında dinlendirmelisiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç