Galatasaray lisesi nedir?

Galatasaray lisesi; Osmanlıca adı Mekteb-i Sultani olan, İstanbul ilinin Galatasaray semtinde bulunan, Galatasaray geleneklerine uygun öğrenciler yetiştiren bir lisedir. Galatasaray lisesi Fransızca eğitim vermektedir. 1481 yılında Galata Sarayı Enderun-u Hümayunu adıyla bilinen bu kurum 1868 yılından itibaren Mekteb-i Sultani adıyla hizmet vermiştir.

Galatasaray lisesi bir devlet lisesidir. Galatasaray lisesi Milli Eğitim Bakanlığı, Fransız Hükümeti ve Galatasaray Vakfı’nca resmen tanınmış bir kurumdur. 1927 yılında kurum, Galatasaray Lisesi adıyla ve Cumhuriyet devrimlerine uygun olarak eğitime başlamıştır. Teneffüslerde Fransızca konuşma zorunluluğu kaldırılmış ve genel kültür dersleri Türkçe verilmeye başlanmıştır.

1965 yılında okula kabul edilen kız öğrenciler için Feriye Sarayları hizmete açılır. 1968'de Mekteb-i Sultani'nin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle liseyi ziyaret eder. 1975'te ise kurum, anadolu lisesi konumuna getirilir ve ortaokul ve liseden oluşan eğitim 8 yıla çıkar. 14 Nisan 1992 tarihinde Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile 8. cumhurbaşkanı Turgut Özal arasında imzalanan protokolle ilkokul ve üniversite eğitimini de kapsayan Galatasaray Eğitim Öğretim Kurumu (GEÖK) hayata geçirilir. GEÖK bünyesinde 1993 yılında Galatasaray İlköğretim Okulu, 1992 yılında ise Galatasaray Üniversitesi kurulur.

Galatasaray lisesi nedir?

Liseye kayıt kontenjanının üçte biri, Galatasaray İlköğretim Okulu'ndan mezun olacak öğrencilere ayrılmıştır. İlköğretim okulunun amacı, birinci sınıfa başlayan 50 öğrencisinin tamamının eğitiminin devamını Galatasaray Lisesi'nde sağlamaktır. Bunun için öğrenciler, Galatasaray Üniversitesi'nin, Galatasaray Lisesi ve Galatasaray İlköğretim Okulu yönetmeliği çerçevesinde yapılan iç sınavlarda başarılı olmakla yükümlüdürler. İlköğretim okulu tarihinde sadece bir öğrenci 2005 yılında liseye asilden, yatay geçiş hakkını kullanmadan girebilmiştir.

Galatasaray lisesinin osmanlı döneminde ki durumu

Galatasaray lisesi Osmanlı döneminde Galata Sarayı Humayun Mektebi adıyla da bilinirdi. Bu kurum enderuna (saray mektebi) üst düzeyde eğitimli görevli yetiştirirdi. O yıllarda enderun, Osmanlı sarayında padişahın günlük yaşamını geçirdiği, sarayın eğitim birimlerinin, kütüphanenin, hazine odasının yeraldığı büyük bahçe içine kurulu bir kompleksti.

Galata Sarayında başta padişah olmak üzere, saraydaki diğer görevlilerin danışabileceği, bir çok alanda bilgi sahibi kişiler hizmet vermekteydi. Bu kişilerin eğitimi ise 1481 yılından 1715 yılı başlarına kadar işlevini sürdüren Galata Sarayı Ocağı 'nda veriliyordu.

Galatararay lisesinin eğitim dili

1. Fransızca

2. Türkçe

Galatararay lisesininde öğretilen yabancı diller

1. İngilizce

2. İtalyanca

3. Latince

Galatararay lisesinde bulunan imkanlar

1. 30 öğrenci kapasiteli 54 sınıf,

2. İki multimedya merkezi,

3. Her biri kırk öğrenci kapasiteli iki resim atölyesi,

4. İki müzik odası,

5. İki toplantı merkezi,

6. 30 bilgisayarlı bir bilgisayar laboratuvarı,

7. Tenis kortu,

8. Üç jimnastik salonu,

9. Bir futbol sahası,

10. 15 kişilik revir,

11. 250 kişilik kız öğrenci yurdu,

12. 675 kişilik erkek öğrenci yurdu,

13. Üç büyük yemekhane.

Dış bağlantılar

Galatasaray nedir?

Galatasaray İlköğretim okulu

Galatasaray Lisesi

Galatasaray Üniversitesi

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç