FXAA nedir?

FXAA, Fast Approximate Anti Aliasing kelimelerinin kısaltmasından oluşur, hızlı pixel benzeştirme tekniği olarak bilinir. Bilgisayar kullanıcıları için bu özellik açıldığında ekran kartı görüntünün daha yumuşak hatlarla gösterilmesi için uğraşır.

Bu işlemde grafik işlemcisi pikseller arasında orta tonlarda renk koyarak yumuşatma sağlar. Hareket eden nesnelerde çok büyük etkisi görülmez. Bu özellik açıkken ekranda bulanıklık meydana gelebilir.

Oyun severler için, genellikle yeni nesil oyunları oynarken bu özellik açıldığında eski seviye ekran kartları ısınıp zorlanacaktır. Kapalı konumdayken oynanması tavsiye edilir.

FXAA ne işe yarar?

Bilgisayar grafiği ve görüntü işleme konularında sıkça kullanılan ve görüntünün daha yumuşak hatlar ile görülmesini sağlayan yöntemdir. Aslında basit bir interpolasyon yöntemidir ve işlem yapılan ortamdaki renk farklılıklarını yumuşatmak için renk geçişi çok yüksek olan imgecikler (pixel) arasında orta noktalara orta renkleri koyarak yumuşatma işlemi yapar.

Oyunlarda ise her nesnenin incelendikten sonra benzer renklerin, birbirine benzetilmesiyle yumuşatma sağlanır. Ancak hareket eden nesnelerde MSAA kadar etkili değildir. Ekranı hafif bulanıklaştırır.

MSAA  Multisampling Anti Aliasing nedir?

MSAA (Multisampling Anti Aliasing) köşe yumuşatma tekniğidir. Bu işlem yine günümüz bütün video oyunlarında kullanılır. Opsiyoneldir, grafiklerin köşelerindeki tırtıkları azaltmaya yarar. Bu özelliği aktif hale getirdiğimizde kare/saniye oranında yarı yarıya ya yakın düşüş meydana gelir.

Bunun sebebi MSAA nın hareket eden nesnelerede etki etmesidir. MSAA netliği bozmaz. Ekranı FXAA kadar bulanıklaştırmaz. FXAA tüm görüntüdeki imgecikleri benzeştirirken (bulanıklığın sebebi de budur), MSAA yalnızca cisimlerin köşelerindeki tırtıklarla, ayrıntılarla ilgilenir. 

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç