Fuar nedir?

Belli zamanlarda, belli yerlerde malları sergilemek için açılan büyük pazarlar. Sanayinin gelişmesi, malların insanlara tanıtılması ihtiyacını doğurdu. İlk önceleri toplu eğlence veya festival şeklinde bir araya gelen insanlar, daha sonraları ticari malların toplu olarak teşhis veya değiştirilmesi için toplu alışveriş pazarlarında toplandılar.

Zamanımızda fuarlar önemli bir pazarlama yeri olarak kabul edilmektedir. Fuarlarda her firma veya devlet kendilerine ayrılan özel yerlerinde mallarını teşhir ederek, alıcılara daha iyi tanıtmak ve anlatmak suretiyle üretimlerini artırmayı hedef almaktadır. Malların tanıtılması için açılan bu yerlerde ziyaretçiler için düzenlenen eğlenceler, sirkler, hayvanat bahçeleri fuarların çekiciliğini artırmakta, böylece çok sayıda ziyaretçi çeşitli mallar arasında karşılaştırma yapabilme fırsatını bulmaktadır. Modern çağın imkanlarının birleştirilmesi, fuarların, milletlerin ekonomilerinde ve milletlerarası ekonomik münasebetlerde önemli yer kazanmasına sebep olmuştur.

Milletler ana hatlarıyla şu sonuçları elde etmek için milletlerarası fuarlara katılmakta ve memleketlerinde milli ve milletlerarası fuarlar düzenlemektedir:

Ülkenin ham ve mamul madde üretimini tanıtmak ve satmak; fuarın açıldığı ülkenin ekonomik ve sosyal şartlarını, mevzuatı ve uygulamaları incelemek; fuarın açıldığı ülkede kendi ülkesi lehinde kamuoyu hasıl etmek, başka ülkelerin uyguladıkları sergileme, pazarlama usullerini görmek; fuarın açıldığı ülkede kendi ülkesinin teknolojisini kabul ettirmek; politik yönden kamuoyuna tesir etmek. Başka ülkelerin mallarının kalite, fiyat ve çeşitlerinin kontrolü gibi gayelerle dünyada her yıl 1500-2000 dolayında fuar açılmaktadır. İngiltere 1851 yılında ilk olarak milletlerarası fuarı açtı. Bundan sonraki senelerde açılan fuarlar, milletlerarası bir teşkilata ihtiyaç gösterdi. Milletlerarası fuarlar bürosu 1928’de kuruldu. Paris sözleşmesi ile 1948 yılında yeniden düzenleme yapıldı. Bu sözleşmeye göre fuarların açılış tarihleri tespit edildi. Zamanımıza kadar çeşitli devletlerin büyük şehirlerinde fuarlar açıldı ve her sene açılmaya devam etmektedir.

Türkiye’de panayır adıyla bilinen bölgesel pazarların tarihi çok eskidir. Anadolu’nun çeşitli şehir ve kasabalarında bilhassa yaz aylarında kurulan bu yerlerin fuar haline gelmesi, 1940’tan sonra olmuştur. Panayırların milli ölçüde o zamana göre oldukça büyük sayılan ilki 1927 yılında İzmir’de açıldı. vali Kazım Dirik’in gayreti ile açılan bu panayır, 1933 yılında bugünkü fuarın içindeki kültür Parkının bulunduğu yere taşındı. İkinci Dünya Savaşının en karanlık devresine rastlayan 1942 yılında İzmir Fuarına hiçbir yabancı ülke katılmadı. Ayrıca ekonomik sıkıntılar, karartma uygulanması gibi sebeplerle fuar açılamadı. 1945-1946 yıllarında ise Fuara yabancı ülke katılmamış, milli bir sergi mahiyetinde kalmıştır. 1947 yılında Avrupa’da açılan fuarlar örnek alınarak İzmir Panayırının adı, İzmir Enternasyonal Fuarı olarak değiştirildi. Yabancı ülkelerin bu tarihten itibaren katıldığı fuar, 20 Ağustos 20 Eylül tarihleri arasında açık bulunmaktadır. İlk Milletlerarası İzmir Fuarını, 361.000 kişi ziyaret etmiş ve esnafa 2,5 milyon lira para kalmıştır.

1963 yılından itibaren Ticaret Bakanlığının direktifleri ile yurt içinde bölge fuarları açılmaya başlandı. Ticaret Bakanlığının iznine bağlı olan fuar açmak, Belediyelerin görevleri arasındadır. Ülkemizde her yıl açılan fuarlar kuruluş sıralarına göre şunlardır: İzmir, Samsun, Bursa, Balıkesir, Trabzon, Kayseri, Erzurum, Bitlis, Tatvan, Konya, Kocaeli, Gaziantep, Kütahya, Mersin, Kahramanmaraş. Belli başlı yabancı ülke fuarları ise; Brüksel Ticaret Fuarı, Leipzig, Paris, Bağdat, Tahran, Milano, Viyana, Tokyo, Münih, Boston, Helsinki, Nantes, Kandra, Köln fuarlarıdır.

Sözlükte "fuar" ne demek?

1. Belli zamanlarda, belli yerlerde tecimsel malı tanıtmak ve satmak amacıyla açılan büyük pazar.

Fuar kelimesinin ingilizcesi

n. fair
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç