FSC nedir?

FSC, uluslararası Forest Stewardship Council örgütünün baş harflerinden oluşmaktadır. Dünyada bağımsız ve akredite CoC programlarını yürüten, bünyesinde farklı kesimlerden gelen çevre ve sosyal örgütlerini, ahşap ve orman ürünleri konusunda faaliyet gösteren firmaları, orman ürünleri belgelendirmesi yapan kuruluşları barındıran kar amacı gütmeyen bir sivil oluşumdur.

FSC'nin kuruluş amacı nedir?

Ana kuruluş amacı tüm dünyadaki orman kaynaklarının doğru şekilde idare edilmesini sağlamak, bununla ilgili metotları belirlemek, standartları tarif edip bu standartların dünya genelindeki orman endüstrisi şemsiyesi altına giren tüm kuruluşları kapsayacak şekilde uygulandığını bağımsız ve akredite kuruluşlar vasıtasıyla denetlemek ve izlemektir.

FSC’ nin ilk oluşum tarihi 1990’lara dayanmaktadır. Bir grup ahşap üreticisi, kullanıcısı, çeşitli çevre ve sosyal sivil toplum örgütü temsilcilerinin bir araya gelmesi ile ilk toplantısını California, ABD’de yapmıştır.

1990–1993 arasında geçen sürede, bütün türlerdeki doğal ormanları kapsayacak, dünya çapında bir belgelendirme ve akreditasyon sisteminin ve bunlarla ilgili standartların oluşturulması ve geliştirilmesi sağlayacak çalışmalar yapılmıştır. Merkezi ve sekretaryası Bonn, Almanya’da dır.

FSC belgesinin faydaları nelerdir?

• FSC belgesi sayesinde FSC markasını ve etiketlerini kullanma hakkına sahip olmak ve bu şekilde ürünlerin yasal ve iyi idare edilmiş kaynaklardan geldiğini gösterebilmek.
• Mevcut orman ürünlerinin yasal olduğunun göstergesi.
• Uluslar arası tanınma ve prestij göstergesi.
• Gelecek nesillere ormanların sağlıklı bir şekilde devredilmesidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç