Frijit nedir?

Cinsel isteksizlik, uzun süreli cinsel fantezilerin ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması veya hiç olmaması ‘frijit’ olarak tanımlanmaktadır.

Kadında cinsel isteksizlik durumu cinsel işlev bozukluklardan bir tanesidir. Azalmış cinsel istek, yeterli cinsel uyarı olmasına rağmen cinsel fantezilerin ya da cinsel aktivitede bulunma isteğinin az olması veya hiç olmamasıdır. Bunu tanı yapan kıstas sürekli veya yineleyici olması, tıbbi bir nedene bağlı olmaması, belirgin baskı ve kişiler arası zorluklara yol açması olarak belirtilebilir.

Frijidite (frijit olma hali) ve düşük cinsel arzunun nedenleri ile ilgili bireysel faktörlerle ilgili olarak LoPiccolo ve Friedman isimli bilim adamları katı dini inançlar, anhedonik veya obsesif-kompulsif (takıntılı) kişilik, cinsel kimlik veya obje seçimi sorunları, cinsel fobiler ve kaçınma, cinsel dürtüler üzerinde kontrolünü kaybetme korkusu, maskeli cinsel sapmalar, gebelik korkusu, depresyon, eşin kaybı, yaşla ilgili endişeler üzerinde durmuşlardır.

frijit

Varsayılan ilişki nedenleri ise eşe ilgi kaybı, uygun yakınlıkla ilgili ikili ilişkideki farklılıklar ve evlilik çatışmalarıdır. Ayrıca eşin cinsel beceri eksikliği, yakınlaşma korkusu, çiftler arasında farklılıklar, güç dengesizliği, pasif-agresif yaklaşım, aşk ve cinsel arzu duygularını bir araya getirememe belirtilmiştir. Schreiner-Engel ise cinsel arzu (cinsel haz) bozukluğu olanlarda duygu durum bozukluklarına iki kat daha fazla rastlandığını bildirmişlerdir. Bu bozukluğun gelişiminde evlilik ilişkisinin kalitesindeki düşüklüğün en önemli faktör olduğu söylenmektedir.

Kadınların cinsel isteksizlik duymalarının pek çok sebebi olabilir. Örneğin, hamile kalma korkusu, hastalık kapma korkusu, acı duyma korkusu, çıplak olmaktan çekinmek, erkeğin başarısız olmasından korkmak, orgazma ulaşamama korkusu, cinsel birleşmeden korkmak, şişman görünmekten çekinmek, göğüslerin küçük görünmesinden korkmak, ıslanamamaktan korkmak, kötü kokmaktan endişe etmek, erkeğin kendisini arzulamayacağından korkmak, erkeğin saygısını yitirmekten korkmak, suçluluk duygusu, orgazmı taklid etme endişesi ve yakalanma korkusu, kendini teslim etmekten kaçınmak, rahatlayamamak gibi.

Araştırmalar kadınların cinsel isteksizlik duymalarının çeşitli yöntemlerle giderilebileceğini tekrar tekrar vurgulamaktadır. Pek çok erkek için bu çaba nisbeten zaman alabilecek ve zorlu bir yol gibi görünebilir. Nitekim kadınlar erkeklerdeki bu duyguları hissederek kendi cinsellikleri üzerinde çaba sarfetmenin anlamsız ve hatta boşa uğraş olduğuna karar verebilir. Doğal olarak işin başında vazgeçmek ve Frijit ismini vermek hem erkeği hemde kadını başarısız olma korkusundan kurtarır.

Kadınların tutkulu olabilmesi, büyük oranda erkeğin kadında yarattığı duyguların bir sonucudur. Tutku ve şehvet, seks sırasında, son on dakika içinde oluşan bir olay değildir. Haftalar boyunca, aylar boyunca erkeğin eşi ile birlikte yarattığı duygulardır. Eğer bir kadın yatakta soğuk ise bunun çoğunlukla nedeni yatağın dışında yapılan davranışların onu soğuklaştırmış olmasıdır.

Firijit tedavisi

Tıbbi faktörler ekarte edildikten sonraki tedavi psikoterapi içeren uygulamalardır. Psikoterapiye başlamadan önce depresyon, ilaç veya madde (alkol dahil) kullanımı olasılıkları ile ilgili hasta aydınlatılmış olmalıdır.

1. Hasta doğru olmayan mitler ya da önyargılara sahip olabilir. Öncelikle bunların açığa çıkartılması ve konuşulması gerekir. Doğru olan nokta hastanın ne istediğidir. Terapist fikir vermek yerine onların fikirlerini yorumlamalı ve bu kişilere yardımcı olmalıdır.

2. Tedavi hedefleri ve stratejileri belirlenmelidir. Hangi şartlarda hangi tür ve miktarda seksten hoşlandıkları saptanmalı. Partnerlerinin cinsellikle ilgili beklentileri belirlenmeli. İsteklerini söylemekten uzaklaştıran faktörler gözden geçirilmeli. Duyguların açığa çıkarılması ve konuşulması gerekli. Sahip oldukları cinsellikten daha fazlasına odaklanmalarını sağlanmalı. Sahip oldukları olumsuz duygu ve düşünceler olumlular ile yapılandırılmalı.

3. Hastaların çoğu cinsel olarak yanlış bilgilere sahiptir. Bu yüzden kişilere doğru cinsel bilgilendirme yapılmalıdır. Kadına vücudu, cinsel bölgeleri, fanteziler, menopoz dönemi, orgazm olmayı öğrenme ile ilgili bibliyoterapi (kitap, film, video vb.) desteği alarak da doğru bilgilendirilmenin yapılması gerekir.

4. Birçok kadın hasta engellenen veya duruma göre değişiklik gösteren cinsel isteğini kendi cinselliğini algılama şeklinden kaynaklanan endişelerine karşı bir savunma mekanizması oluşturmuştur. Bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde cinsel fantezilerine, isteğine ve enerjisine izin vermek onun huzursuzluğunu artırır. Bu yüzden bu algılama şekli ortaya çıkarılır, bunun üzerinde de çalışılır.

Sözlükte "frijit" ne demek?

1. Soğuk, cinsellikten tat almayan (kadın).

Frijit kelimesinin ingilizcesi

frigid so?uk

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç