FreeDOS nedir?

Sabit diskinde herhangi bir işletim sistemi yüklü olmayan bilgisayarlarda bulunan GNU (Genel Kamu Lisansı) kapsamında açık kaynaklı gelişmiş bir DOS tabanlı işletim sistemidir.

Üstünde herhangi bir işletim sistemi Attach edilmemiş üründür. Piyasada satılan her PC'nin üstünde microsoft İşletim sistemi kurulu olarak satılması, rekabet kurulu'nun kararlarına ve rekabet anlayışına uymadığı için, rakip ürünlerin de kullanıcılarına ulaşabilmesi için ve / veya elinde kurumsal anlaşması olan Microsoft müşterileri için ve / veya elinde FPP ( kutu ) lisansı olan Microsoft müşterilerinin tekrar lisans maliyetine katlanmaması için üretilen ve satılan ürünlerdir.

Free DOS yüklü bilgisayarlar; serbest piyasada satılan her bir kişisel bilgisayarın üstünde Microsoft İşletim sistemi (Windows 7 / 8 gibi ) kurulu olarak satılması, rekabet kurulu'nun kararlarına ve rekabet anlayışına uymadığı için, rakip ürünlerin de (Linux vs.)kullanıcılarına ulaşabilmesi için yada elinde kurumsal anlaşması olan ve / veya elinde FPP ( kutu ) lisansı olan Microsoft müşterilerinin tekrar lisans ücreti ödememesi için üretilen ve satılan ürünlerdir.

FreeDOS, Microsoft’un 1999’da MS-DOS’u geliştirmeyi durdurması üzerine serbest DOS’u yaşatmak için doğmuş GNU Genel Kamu Lisansı kapsamında açık kaynaklı gelişmiş bir DOS tabanlı işletim sistemidir. Amacı DOS ile %100 uyumlu olmaktır ve bu hedefe neredeyse tümüyle ulaşılmıştır. Bu işletim sistemi ile yine açık kaynaklı Arachne web tarayıcısını kullanarak, çok eski bilgisayarlar ile internete bağlanmak mümkündür.

Piyasada herhangi bir işletim sistemi yüklenmeyerek satılan bilgisayarlar da FreeDos olarak sunulmaktadır. Bazı kullanıcılar FreeDos’un ücretsiz olmasından dolayı daha ucuz fiyata satılan FreeDos yüklü masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlara rağbet göstermektedir.

Freedos bilgisayarlarda size Driver CD vermezler bunun nedeni sizin bilgisayarınızda işletim sistemi yoktur hangi işletim sistemini seçeceğiniz sizin kendi tercihinize bırakılmış olması XP, Vista, Windows 7, Windows 8 veya GNU/Linux işletim sitemlerinden tercihinize göre driver dosyalarınız değişmektedir. Eğer bir Freedos bilgisayar satın alacaksanız driverlerini internetten yüklediğiniz işletim sistemine göre kendiniz indirmelisiniz.

 

 

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç