Framework nedir?

Framework, genelde orta ve büyük ölçekli projelerde tercih edilen, hedef yazılımın ana yapısını oluşturabilecek özelliklere sahip olan bir proje altyapısıdır.

Framework, geliştiricilere projelerinde kullanacakları sınıfları, eklentileri vb. toplu bir şekilde sunulması da denebilir. Sınıflara ve eklentilere örnek vermemiz gerekirse veritabanı bağlantısı, form kontrolleri, resim işleme sınıfları örnek verilebilir.

Uygulama geliştirici arayüzü bir programcının yazılım uygulaması geliştirirken kullandığı geliştirici programdır. Evet tahmin edildiği gibi programların yazıldığı arayüzler de birer uygulamadır ve büyük geliştirici firmalar yazılımcıların kolay bir şekilde programlarını geliştirebilmesi için bu uygulama programlarını diğer bir deyişle kütüphaneler sunar.

Framework kullanmanın avantajları nelerdir?

Framework sayesinde projelerde ekipler daha iyi organize olarak proje süresini kısaltabilirler. Çünkü proje; temelde hazır, bir çok yazılımcı tarafından test edildiği için güvenilir ve altyapı olarak sağlam bir iskeletin üzerine inşa edilmeye başlanmıştır. İş bölümü de bu sayede kolaylaşır.

Çoğu frameworke, barındırdığı database adaptörleri sayesinde her türlü veritabanı entegre edilebilir. Piyasada bir çok framework bulunmakta. Buradandeğişik dillerde yazılmış frameworklere göz atabilirsiniz. Struts2 nedir sorusu da aklınıza takılmıştır. İşte Struts2 de bu framework’ler gibi bir java web framework’ tür.

Bir aylık staj dönemimdeki proje için ben java struts frameworkünü seçtim. Proje gelişim aşamasında, tecrübelerimi buradan yayınlayacağım. Bir sonraki yazım muhtemelen frameworklerin kullanım aşamalarının başlangıcını, yani java uygulamaları için server kurulumlarını içerecek.

.Net framework nedir?

Yazılım sektörünün 5-10 yıl içerisinde çok fazla büyümesi ile yazılım geliştiriciliği önem kazandı. Fakat bu ilerleyişi geliştirici arayüzleri yeterince karşılayamıyor olması sektör için sorun oluşturuyordu. Ayrıca tüm platformlar da çalışabilen Java’nın oldukça rağbet görmesi ile Microsoft tarafından geliştirici arayüzü olarak hazırlanan .Net platformu ortaya çıkmıştır.

Bu platform yazılımcılar için (özellikle Microsoft üzerine çalışanlar ) büyük kolaylıklar sağlamıştır. Bunlardan en önemlisi sürükle bırak yöntemi ile kolayca nesne eklenmesi ve kod satırında sınıfların, metodların belirlenmesi ile yanlış kod yazmasının önlenmesi gösterilebilir. Bu kolaylıklarından ziyade .Net platformu ortak bir platform olarak hazırlanmıştır.

Yani .Net Framework dosyası kurulu olan her ortamda çalıştırılabilir bir programı tek seferde yazma imkanı sunar.  Eski arayüzler de geliştirilen yazılım web, windows, mobil vb. herhangi bir platform için yazılır ve diğer platformlarda çalıştırılamaz durumdaydı. .Net ile bu sorunda ortadan kaldırılmıştır. Fakat günümüzde hala .Net Framework eklentisi Java kadar rağbet görmemektedir. Özellikle büyük projelerde geliştiriciler Javayı tercih etmektedir.

.Net framework ile neler yapılabilir?

.Net platformu ve dolayısıyla Visual Studio arayüz programı ile aşağıda yer alan şu alanlarda herhangi bir program yada uygulama geliştirilebilir.

• Windows Uygulamaları
• Windows Phone Uygulamaları
• Web Uygulamaları (ASP.Net)
• SharePoint web uygulamaları
• Silverlight web uygulamaları
• Windows Azure ile cloud uygulamaları
• MS Office için eklentiler
• Veri tabanı uygulamaları

framework ne demek?

İngilizce bir kelime olan "framework" Türkçe'de;

İsim olarak kullanıldığında; "iskelet, çatı, yapı, kadro, sistem" anlamına gelmektedir.

Framework kelimesinin diğer dillerdeki anlamlarına framework ne demek, framework kelimesinin sözlük anlamına http://tr.dictionarist.com/framework bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç