FPGA Nedir?

FPGA’i , üretimden sonra istenen fonksiyona göre donanım yapısı kullanıcı tarafından değiştirilebilen entegre devreler olarak tanımlayabiliriz. FPGA ile yeni tanışanlar ya  da tanışmak üzere olanlar için bu tanım zor anlaşılır gelebilir fakat yazımızın devamında bu tanımı açacağız ve mümkün olduğunca örneklerle daha anlaşılır hale getirmeye çalışacağız. Bu sayfamızın amacı “ FPGA nedir?” ya da “Anladım gibi ama tam değil.” diyen arkadaşlarımızın “ FPGA'i ben de zor bir şey sanıyordum.”  diyebilmelerini sağlamak. Sonrasında da sitemizin birbirinden güzel örneklerle zenginleştirilmiş diğer bölümlerini inceleyerek ‘Nasıl...’la başlayan sorularınıza cevap bulabileceğinizi umuyoruz.

Girişteki tanımda da belirttiğimiz gibi FGPA bir tür entegredir fakat onu diğer entegrelerden ayıran yanı donanım yapısını yani iç konfigürasyonunu istediğimiz gibi değiştirebilmemizdir. Bunu şöyle açıklayabiliriz: Donanım-programlanabilir olmayan Standart entegrelerde, transistörler arasındaki bağlantılar sabittir ve (entegre yanmadığı yada başına başka talihsiz bir olay gelmediği sürece) değişmezler.

FPGA’i, içindeki transistörleri birbirinden bağımsız ve serbest olarak üretilmiş ham bir entegre olarak düşünebiliriz. Bizim belirlediğimiz fonksiyona göre FPGA içindeki transistörler birbirlerine bağlanır ve bu sayede istediğimiz fonksiyonu gerçekleştirir. Yani teorik olarak transistör kapasitesi dahilinde akılmıza gelen herhangi bir entegrenin yaptığı işi FPGA ile yapabiliriz.

Burada sunu belirtmek gerekir ki; verdiğimiz transistör benzetmesi FPGA’in iç yapısını tam olarak anlatmamaktadır. FPGA'in İç Yapısı sayfasında iç yapıyla ilgili ayrıntılı ve daha kapsamlı bilgiyi bulabilirsiniz.

FPGA’lerin en önemli özelliklerinden biri de paralel işlem yapabilme yeteneğidir. Paralel işlem yapabilmek aynı anda birden fazla işlemi yapabilmek demektir. Örneğin bir insanın aynı anda hem kitap okuyup hem de müzik dinlemesi ve bu arada kahve içiyor olması gibi.

Sıradan entegreler ya hiç paralel işlem yapamazlar ya da çok sınırlı yapabilirler. FPGA’de ise uygulamaya ve kapasiteye göre, birbirine paralel onlarca belki binlerce işlemi aynı anda yapabiliriz. Bu da paralel işlem gerektiren uygulamalarda FPGA’leri eşsiz kılmaktadır.

Kaynakça

www.fpganedir.com

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç