Foton nedir?

Boşlukta 300.000 km/sn’lik bir hızla yayılan ışık taneciği veya enerji kuantumuna verilen ad.

Işık enerjileri elektromagnetik dalgalarla iletilir. Bunlar hem birbirine, hem de yayılma doğrultusuna dik, bir manyetik ve elektrik alanı meydana getirir. Bu alanlar sinüsoidal olarak değişir. Sinüsoidal hareketin frekansı bu ışık enerjisinin frekansını tayin eder.

Einstein, fotoelektrik olayını açıklayabilmek için, ışık enerjisinin kuantumlarını gerçek mermiler olarak kabul edip, bu kuantumların atomlara çarptığı zaman, tıpkı parçacıklar gibi bombardıman olaylarına yol açabileceğini düşündü. 1923’te Compton Olayının bulunmasıyla bu teori doğrulanmış oldu.

Einstein’a göre, mekanda ışığın yayılması enerji kuantumlarıyla, yani fotonlarla olur. Her kuantum, bir tanecik, bir ışık atomu gibi bir varlığa sahiptir. Işığın bütün enerjisi (hf) bu fotonlarda bulunur. Bunlar ışık hızı ile aynı istikamette giderler. Einstein’a göre (hf) enerjili bir foton bir elektrona rastladığı zaman bütün enerjisini elektrona verir ve elektrona bir kinetik enerji kazandırır. Einstein, frekanslı bir ışık fotonunun elektrona kazandırdığı v hızı ile frekans arasındaki münasebeti:

1 hf= W+ ?? mv 22 eşitliğiyle belirtmiştir. Einstein denklemi denilen bu denklemde, m elektronun kütlesi, v ise hızıdır. h Planck sabiti, W de elektronun metalik kütleden koparılması için gerekli işi gösterir. Buna çıkış işi adı verilir ki, her metal için sabit bir değerdir. Eğer hf= W ise, fotoelektronların hızı sıfırdır. O halde minimum bir fo frekansı vardır ki, bundan daha küçük frekanslı ışıklarda fotoelektrik olayı meydana gelmez. Buna göre yukarıdaki denklem:

1 hf= hf o + ?? mv 2 veya 2 1h (f-f o ) = ??? mv 2 şeklinde de yazılabilir.

Sözlükte "foton" ne demek?

1. İşıközü.

Foton kelimesinin ingilizcesi

[Foton] n. photon, elementary particle of light and electromagnetic energies
n. photon, elementary particle of light and electromagnetic energies
n. photon, elementary particle of light and electromagnetic energies

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç