Fotokopi nedir?

Yazı ve çizimlerin kopyasını anında çıkarabilen makina. Bunun için kullanılan aletlere fotokopi makinası denir. Kopyası çıkarılacak sahifenin ışıkla taranarak yansıyan ışıkların, üzerinde ışığa duyarlı tabaka olan başka bir kağıt üzerini tesir altına almak suretiyle görüntü elde etmek esasına dayanır. Daha çok elektrostatik ilkesine dayanan makinalar kullanılır. Direk ışığa duyarlı yüzeylerin kullanıldığı Zerografi ve elektrikle yüklendiğinde duyarlı hale gelen dolaylı elektrostatik fotokopi sistemleri bu ilkeye göre çalışır. Bazı sistemlerde kopyası alınacak kağıdın önce negatifi alınıp fotoğraf işlemlerinde olduğu gibi developman ve tespit işlemlerinden sonra pozitifi alınır. Negatifi almak için kağıdı negatifin üzerine koyup, üstten ışık geçirmek işlemi mümkün olduğu halde, bu usul iki yüzü de yazılı kağıtlar için uygun

değildir. Çünkü bu halde kağıdın iki yüzündeki şekiller, yazılar negatifte karışmış olarak çıkar. İki yüzü de dolu kağıtların fotokopisinde negatif kağıdın üzerine kapatılıp, negatif tarafından ışık gönderilerek yazı ve şekillerin olduğu koyu kısımlar ışığı yansıtmayıp, boş kısımlar yansıttığından ve bu sebeple negatif üzerindeki tesirleri farklı olduğundan, gizli bir görüntü elde edilir. Daha sonra bu görüntü pozitif kağıda geçirilerek belirgin hale getirilir. Negatifler kullanılmayıp atılır.

Benzer diğer sistemde, üzerinde developman ve boya maddelerinden meydana gelen bir kaplama tabakası bulunan kalıplar kullanılır. Bir kalıptan ancak belli bir miktar kopya elde edilir. Kopyası alınacak kağıt kalıpla yüz yüze getirilip, kalıp tarafından ışık gönderilerek kağıda çarpıp, yansıyan ışıkların kalıbın üzerindeki tabakayı etkilemesi sağlanır. Yazı olmayan kısımlar ışığı yansıttığından bu kısımlara tekabül eden kalıp tabakası, ışığı görünce sertleşir. Yazı ve şekillerin bulunduğu koyu kısımlara tekabül eden kısımlar ise sertleşmez. Sertleşmeyen bu bölgeler biraz daha yumuşatıldıktan sonra, üzerinde herhangi bir kaplama olmayan kopya kağıdı ile kalıp birlikte silindirden geçirilip, yazı ve şekillerin kağıda geçmesi sağlanır.

Başka bir sistemde ise, kopya kağıdının üzerinde özel bir kaplama tabakası bulunur. Kopyası alınacak kağıtla beraber fotokopi makinasında üzerlerinden kızılötesi ışın geçirilir. Yazı ve şekillerin olduğu koyu kısımlar ışığı soğurduğundan (absorbe ettiğinden) bu kısımların sıcaklığı artar ve neticede yanındaki kopya kağıdının buralara tekabül eden kısımlarındaki kaplama etkilenerek siyahlaşır, görüntü elde edilir. Termografi diye adlandırılan bu sistemle mavi renkli yazıların fotokopisini çekmek zordur. Bu zorluğu ortadan kaldırmak için özel kaplama kağıtla birlikte morötesi ışık kullanılan yansıtmalı sistemler geliştirilmiştir. Elde edilen gizli görüntüyü ortaya çıkarmak için developman işleminde yine kızılötesi ışıktan faydalanılır.

Fotokopi makinalarının çalışmasının esasını teşkil eden bu sistemlerin yanında en yeni ve en gelişmiş fotokopi çekme işlemi zerografi gibi direk elektrostatik ilkesine dayanan sistemlerdir. Bu makinalarda sayfanın görüntüsü, dönen, aynı zamanda yüzeyi ışığa hassas olarak yapılmış bir tambur üzerine düşürülür. (Tamburun yüzeyi alüminyum oksitten meydana gelen ince bir tabaka ile kaplanmıştır. Bu tabakanın da üstünde bir selenyum tabakası vardır. Selenyum, yalnızca üstüne ışık düştüğü zaman iletken olur.) Tamburun yüzeyinde bu görüntünün şekli ile ilgili bir elektrik yükü dağılımı meydana gelir. Bundan sonra tambura, toner denilen toz verilir. Bu toz, tambur üzerinde elektrik yüklü kısımlara yapışarak kopyası çekilmek istenen sayfanın bir görüntüsünü meydana getirir ve toz bu kağıt üzerine çıkar. Kağıt ısıtıcıda ısıtılarak toz pişirilir ve kağıda tespit edilir. Diğer bir elektrostatik sistemde doğrudan kopya kağıdında, görüntünün dışında kalan kısımların yükü kaybolur. Sonra görüntünün tekabül ettiği kısımlara toz serpilerek görüntü tespit edilir.

Sözlükte "fotokopi" ne demek?

1. Tıpkıçekim.

Fotokopi kelimesinin ingilizcesi

n. photocopy, xerox, photostat
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç