Fn tuşu nedir?

Fn tuşu fonksiyon tuşudur, Laptop bilgisayar klavyelerindeki üzerinde bulunan ek tuşları kullanmaya yarar. Bir Fn tuşuna veya F Kilidine sahip tuşlar, pek çok tus için iki komut seti sağlar. Bu, standart fonksiyon tuşlarının en üst sırasını da içerir (F1–F12). Standart komutlar, tuşların önünde etiketlenmiştir (F3 gibi). Alternatif komutlar, tuşların üstünde etiketlenmiştir (Yinele gibi). Bazı programlarda, standart bir komut ile alternatif bir komutun fonksiyonu aynı olabilir (örneğin; F1 normalde aktif pencere için Yardım bölümünü görüntüler ve bazı klavyelerde, F1'in alternatif komutu da Yardım'dır).

Fn tuşuna ve yanında kilit simgesi bulunan F11 tuşuna basarsanız klavye tuş kilidine geçer, bir daha basarsanız kilit açılır. Modellere göre değişmekle birlikte fn tuşu ve num lock tuşuna aynı anda bastığınızda klavyenin en sağındaki harfler sayı olarak kullanılır. Eski haline getirmek için Fn ve num lock tuşlarına tekrar basmamız gerekir. Fn tuşuna ve p harfine bastığınızda ekran görüntüsünü yazıcıdan alabilirsiniz.

Fn tuşuna ve F9 tuşuna basarak mouse’yi etkisiz hale getirebilir veya tekrar eski hale döndürebilirsiniz. Fn tuşu F8 ile birlikte basıldığında sesi açıp kapatabilir. Fn + F2 tuş kombinasyonu bilgisayarı televizyona bağlamaya yarar. (svideo çıkışını aktif hale getirir). Ekranın parlaklık ve ışık seviyesini yine Fn tuşu ve modelden modele değişen bir klavye tuşu (üzerinde güneş ışığı simgesi olur) kullanarak ayarlayabiliyoruz.

Laptopunuzun monitör ışığı aniden kararıyorsa Fn ve F7 tuş kombinasyonu ile bu sorun düzeltilebilir. Fn tuşu ve F3 aynı anda basıldığında laptopun wireless ve bluetooth açılıp kapanır. Bu özellikler her markada farklı tuşlarda çalışabilir. Fn tuşu Ctrl’ nin yanında mavi renkli bir tuştur ve klavyedeki tuşların üzerinde mavi renkte yazılı işlevleri yerine getirir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç