Fmea nedir?

FMEA, İngilizce “Failure Mode Effect Analysis” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş ve kalite literatüründe artık bir kelime olarak kullanılmakta olan kısaltmadır. Türkçe’ye “Hata Modu Etki Analizi” olarak çevrilmektedir.

Fmea Nasıl İşler?

FMEA’yı şu şekilde tanımlayabiliriz: tasarım, proses, sistem ve hizmet ile ilgili bilinen ve/veya olası hataları, yanlışları ve problemleri müşteriye ulaşmadan belirlemeyi tanımlamayı ve ortadan kaldırmayı amaçlayan mühendislik tekniğidir. Bu tanıma yardımcı olacak şekilde hatayı şu şekilde tanımlayabiliriz: İnsanların, makinaların, malzemelerin, yöntemlerin ve benzeri ürün veya hizmet faktörlerinin istenen performans ve özellikleri sağlayamamasından dolayı çıktılarda meydana gelen istenmeyen değişmelere hata denilmektedir.

FMEA uygulanış yerine ve şekline göre bazı tipleri mevcuttur. Yeni veya varolan bir ürün veya hizmet geliştirme amacı olan FMEA sırasıyla sistem, tasarım, proses ve servis adımlarından oluşmaktadır.

Fmea Neden tasarım Aşamasında Yapılmalıdır ?

Bir süreç veya ürün için FMEA çalışması, o ürün veya süreç tasarım aşamasındayken yapılmalıdır (seri üretimde de yapılabilir, ancak tasarım aşamasında yapılması daha doğru olur). Çünkü bir süreçte (proseste) veya üründe, tespit edilen olası uygunsuzluklar nedeniyle düzeltme / iyileştirme yapmak için harcanacak kaynakların maliyeti, ancak tasarım aşamasındayken en düşük şekilde gerçekleşir. Yani, FMEA sonucunda alınacak önlemler en düşük maliyetle ancak tasarım aşamasındayken gerçekleştirilebilir. Tasarımdan sonraki aşamalarda yaplacak her değişiklik, maliyetlerde 100, ve hatta 1000 kat artışa sebep olabilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç