Florya nedir?

Serçe iriliğinde, güzel ötücü bir kuş. Sesi için kafeste de beslenir. Yelvekuşu olarak da bilinir. Kısa konik gagalı, hafif çatal kuyrukludur. Hakim renk, zeytin sarısı-yeşildir. Kanat ve kuyruk uçları parlak sarı beneklidir. Karnı limon sarısıdır. Dişilerin rengi kahvemsi griye çalar.

Böcek, tane, tohum, filiz ve tomurcuk yerler. Yağlı tohumlara düşkündürler. Ilıman bölgelerin bağ ve fundalıklarında yaşar. Sık ormanlara pek girmez. Tombulluğuna rağmen, hızlı uçucudur. Yuvasını bağ kütüğünün diplerinde veya ağaçlara yapar.

Dişi, kuzey enlemlerde yılda bir, başka yerlerde iki kez 4-6 yumurta yumurtlar. 12-14 gün kuluçkaya yatar. Bu sürede erkeği tarafından beslenir. Yumurtadan çıkan yavrular, eşler tarafından birlikte beslenir. Yavrular 14 gün sonra yuvayı terk ederler. Kalıcı olanları olmakla beraber, çoğu kışı geçirmek için sonbaharda Afrika’ya sürüler halinde göç ederler. Doğu ve Güneydoğu Anadolu yörelerinin dışında Türkiye’de her bölgede görülürler. Kolayca kafes hayatına alışırlar.

Sözlükte "florya" ne demek?

1. İspinozgillerden, tüyleri yeşilimsi, ağaçlık ve fundalıklarda yaşayan güzel ötüşlü bir kuş, yelve (choloris choloris).

Florya kelimesinin ingilizcesi

n. greenfinch, European finch characterized by its green and yellow feathers

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç