Florence Nightingale

Florence (1820- 1910), modern hemşireliğin kurucusu bir İngiliz kadınıdır. Floransa'da doğdu. Daha çok küçük yaşta hasta bakmaya merak sarmıştı. Florence Nightingale daha küçük yaşlarda hastahanelerde hastalara yeterince ilgi gösterilmediğini düşünür ve bunu düzeltmek için hastabakıcı olmak ister. Ailesi Nightingale'e izin vermez. Hastabakıcıların hastalarla birlikte pis işler yaptıklarını söyler ve karşı çıkar. Çünkü o dönemlerde hastabakıcılık hiçbir işi olmayan kızların yaptığı pis bir iştir.

Ailesine ne kadar baskı yapsa da kabul ettiremez ve ailesinden ayrılarak hastabakıcı olur. Hastabakıcılığın kötü adını silmek ve bunu meslek haline getirmek ister. Bunu ülkenin bakanlarına kadar iletir fakat izin alamaz. 1851'de Almanya'da bir hemşire okuluna girdi. 1853'te İngiltere'ye dönüp hastanede çalışmaya başladı. 854 yılında Üsküdar'daki Selimiye Kışlası'nda, Kırım Savaşı sırasında yaralanan İngiliz askerlerinin tedavi ve bakımını yapmıştır.

Ayrıca İtalyanca, Fransızca ve İngilizce öğrenmiştir. Savaşın zor koşullarında, gece gündüz demeden yaralılara baktığı için askerler ona The Lady with the Lamp yani Lambalı Kadın adını vermiştir. Daha sonra Kırım'a gitti. Burada ağır bir hastalığa yakalandığı halde, ancak savaştan sonra Londra'ya döndü. Kendisi için toplanan parayı, St. Thomas Hastanesi hemşirelerine bir yurt yapılmasına tahsis etti. Bugün dünyanın her yerinde adını taşıyan hemşire okulları vardır.

florence nightingale

Savaştan sonra da bekar kalıp Londra'da hemşirelik okulu açmıştır. 1907 yılında Liyakat Nişanı alan ilk kadın olmuştur. 1910 yılında ölmüştür. 1961 yılında, Türkiye'de, açılan ikinci Yüksek Hemşirelik Okulu'na onun adı verilmiştir. (1989'da merkez olarak kurulan Florence Nightingale Hastanesi de denen binada şimdi şapka biçiminde camdan bir ek bina daha yapılacaktır.) Böylece dünya üzerinde ismini altın harflerle yazdıran ilk hemşire olmuştur. Doğum günü olan 12 Mayıs, tüm dünyada hemşireler günü olarak kabul edilmiştir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç