Flickr nedir?

Flickr, birçok internet kullanıcısının ücretsiz olarak fotoğraflarını ve videolarını barındırabileceği bir web servisidir.

İnternet ve akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte online uygulamalar hızla yayılmaya başlandı. İnsanlar özel anlarını, ziyaret ettiği yerleri paylaşma merakı yüzüden yüzlerce uygulama çıktı fakat her işte ilk olanların yakaladığı fırsatları diğer uygulamalar pek yakalayamadı.

İşte bu ilklerden biride Flickr'dır. Flickr; 2004 yılında Ludicorp tarafından geliştirilmiş ve hizmete sunulmuş bir fotoğraf paylaşım projesidir. 2005 yılının Mart ayında Yahoo'nun  bu projenin çok tutacağına inanması ve Flickr'ın kullanıcı sayısının hızla artmasını görmesi üzerine Flickr'ı satın aldı. Satın alma tam 35 milyon dolara gerçekleşti.

Flickr bir fotoğraf paylaşma ağıdır. Flickr, Nisan 2008'de video paylaşımına da izin vermeye başlamıştır. Alexa verilerine göre dünya'nın ilk 500 sitesi arasında gösterilmektedir. Flickr'da fotoğraf yada video paylaşımı için ilk önce üye olunması gerekmektedir. Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz flickr uygulaması sayesinde akıllı telefonunuz ile çektiğiniz fotoğrafları anında tüm dünya ile paylaşabilirsiniz.

Flickr paylaşım limitleri

Ücretsiz kayıt olan kullanıcılar Flickr'da 1 TB fotoğraf gönderebilme alanına sahip olurlar. Flickr'daki fotoğraflar, fotoğrafın sahibinin seçimine göre, tüm hakları fotoğrafın sahibinde kalacak şekilde ya da Creative Commons lisansıyla yayımlanabilir.

Flickr'da hangi tür paylaşımlar yapılabilir?

1. Fotoğraf

2. Video

Flick üyeliğinin yararları nelerdir?

1. Fotoğraf paylaşımı yapabilirsiniz.

2. Video paylaşımı yapabilirsiniz.

3. Fotoğraflara yorum yazabilirsiniz.

4. Videolara yorum yazabilirsiniz.

5. Fotoğrafları favori fotoğraflarınız arasına ekleyebilirsiniz.

6. Videoları favori videolarınız arasına ekleyebilirsiniz.

7. Fotoğraf yada videolarınızdan galeriler oluşturabilirsiniz.

Flickr kullanımının yaygınlaşmasının sebebi nedir?

Flickr'ın bu kadar popüler olması ve yaygın kullanılmasının nedenlerinden biri, ücretsiz blog sayfası sağlayıcısı olan blogger'ların fotoğraf deposu olarak kullanmasından kaynaklanmaktadır.

Flickr'ın desteklediği diller

1. Çince

2. İngilizce

3. Almanca

4. İtalyanca

5. Fransızca

6. Portekizce

7. İspanyolca

8. Türkçe

9. Korece

Dış bağlantılar

Flickr resmi internet sayfası

Flickr iOs uygulaması

Flickr Android uygulaması

Yorumlar

dır 05.03.2017
osuruk gibii
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç