Flappy bird nedir?

Flappy bird; Mobil oyunlarının popülaritesinden yola çıkarak akıllı telefonlar için hazırlanmış bir oyundur.  Oyununun geliştiricisi "Dong Nguyen" dir. Oyunun yayımcısı ise "GEARS Studios" dur.

Flappy bird tek oyunculu bir oyundur. Oyun Iphone 5 için 5 mart 2013'te piyasaya sürülmüştür fakat oyunda yapılan küçük bir güncelleme yüzünden oyun aniden bir trend haline gelmiştir. 2014 ise oyun Amerika ve Çin gibi ülkelerde en çok bedava indirilen oyunlar listesine girmiştir.

Ocak 2014 sonunda, App Store'da en çok indirilen ücretsiz oyun olmuştur. Oyunun app store'da yayımlandığı günde Dong Nguyen'in oyundan günde 50.000 dolar kazandığı iddaa edilmiştir.

Oyun Google Play ve App Store'dan kaldırılsa bile oyunun çoktan flash versiyonu yapıldı ve halen internet sitelerinde oynanabilmektedir.

Flappy bird'ün yapımcısı kimdir?

Flappy bird,  "Dong Nguyen" adında birisidir.

Dong Nguyen kimdir?

Dong Nguyen, Vietnamlı bir mobil oyun geliştiricisidir.

Flappy bird adı nereden geliyor?

Flap sözcüğü "kanat çırpma" yansıma söz öbeğinin İngilizce karşılığıdır. Bird ise bildiğiniz gibi "kuş" anlamına gelmektedir.

Flappy bird; Kanat çırpan kuş gibi bir anlama gelmektedir.

Flappy bird oyununun karakteri olan kuş ve oyun nasıl ortaya çıkmıştır?

Önceden tasarlanan kuş, bir projenin iptal edilmesinden dolayı elde kalmış. Dong Nguyen bu kuşu kullanarak bir kaç gün içerisinde oyunu geliştirmiştir.

Flappy bird oyunu

Flappy bird oyunu 2D retro tarzı grafikler içermektedir. Grafikleri mario oyununa benzemektedir. Kanat çırpan kuş her komutta yükselir ve bariyerlerin arasından geçmeye çalışır. Bariyerlere veya yere değen kuş ölür ve oyun yeniden başlar.

Flappy bird oyununundaki amaç nedir?

Oyundaki amaç sağa sürekli hareket eden uçan bir kuşu yönetmektir.

Flappy bird oyununun kaldırılması

Oyun 9 şubat 2014 tarihinde yapımcının isteği üzerine Google Play ve App Store'dan kaldırılmıştır. Google Play ve App Store'dan kaldırılan oyunun bir daha yayımlanmayacağı ve artık herhangi bir destek verilmeyeceği belirtildi.

Flappy bird oyununun kaldırılmasının nedeni

Oyunda ilk göze çarpan oyunun mario oyununa benzerlik göstermesidir.  Kesin olarak kanıtlanmasada Nintendo’nun bu durumdan rahatsız olup  Flappy bird oyununun geliştiricisi olan Dong Nguyen'e dava açmaya hazırlandığı bilgisinin yayılması oyunun Dong Nguyen kaldırılmasına neden olduğu söylentiler arasında.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç