FL nedir?

FL, (Femur Length) uyluk kemiği uzunluğu anlamına gelir. Hamilelikte yapılan ultrasonografik kontrollerde bakılan detaylardan biridir. Uyluk kemiği vücudun en uzun kemiğidir ve bacağın üst kısmında yeralır. Özellikle 26. gebelik haftasından sonra gebelik haftasını ±10 gün hata payıyla verir.

Hiç takibe girmemiş ve SAT'ını bilmeyen anne adaylarında bu kadar yüksek hatapayı bile gebelik haftasını değerlendirmek açısından önem kazanır ve bu anne adaylarında FL'nin verdiği hafta esas alınır ve gebelik takibi bu sonuca göre yönlendirilir.

Gebelikte ultrasonografi ile nelere bakılır?

Yapılan ultrason değerlendirilmelerinde özellikle 14. gebelik haftasından sonra üç parametreye bakılır. Bunlar BPD (Biparietal çap, basın thalamus seviyesinden çap uzunluğu), FL (Femur lenght, uyluk kemiğinin uzunluğu), AC (Abdominal circumference, karın çevresi) dir.

Eskiden bazı formülleri kullanarak bu üç parametreden yola çıkarak bebeğin rahim içindeki "tahmini fetal ağırlığı" hesaplanırdı. Günümüzde ise kullanılan modern ultrasonların sayesinde bu işlem otomatik olarak yapılabilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç