Fitoterapi nedir?

Bitkilerle tedavi anlamına gelen fitoterapi, farmakolojinin bir dalıdır. Fitoterapi, bitkilerin içerdiği kimyasal maddeleri kullanarak hastalıkları önleme ve tedavi etmektir.

Fitoterapi çok eski çağlardan günümüze kadar uygulanan bir tedavi yöntemidir. Günümüzde ise zinde bir yaşam için ve hastalıkların önlenmesinde çok yardımcıdır. Bitkiler aslında sadece hasta olduğumuzda değil hasta olmadan da kullanmamız gereken, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren çok kuvvetli ilaçlardır.

Modern tıp ilaçlarına kıyasla daha uzun sürede ancak doğru uygulandığında yan etkisiz şifa sağlayan bitkilerle tedavi yönteminde ise beden bir bütün olarak görülmekte, kişinin bağışıklık sistemi güçlendirilerek hastalıklara karşı vücut direnci arttırılmaktadır. Fitoterapi, sindirim, solunum, sinir, kalp-damar, üriner sistem gibi birçok alanda oluşan rahatsızlıklarda modern tıbbı tamamlayıcı bir uygulamadır.

Kan grubu, genetik yatkınlıklar, zaman içerisinde oluşmuş hassasiyetler ya da içinde bulunulan hastalık durumu gibi koşullar, fitoterapi uygulamalarının kişiye özgü olmasınıgerektirmektedir. Şifalı bitkilerin doğru kullanılmadığında zararsız olmadığı göz önünde bulundurularak; mutlaka işin ehli uzmanlara danışılmalı, alınan destek ürünlerinin dozuna, kullanış biçimine ve süresine son derece hassasiyet gösterilmelidir.

Bu yüzden fitoterapi uygulayıcısının hem vücut işleyişine hem de bitkilere hakim olması gerekmekte, kişinin özel durumuna göre bitkilerin etkinliği, etkileşimi ve uygulama şekli göz önüne alınarak yönlendirmede bulunmalıdır.

Fitoterapi’nin ilaçlar üzerindeki etkisi

Kimya sanayinin sunduğu çeşitli ürünler, tarımda, sebze ve meyve üretiminde yoğun biçimde kullanılan kimyasal gübreler, çeşitli haşarat öldürücü ilaçlar, hormon takviyeleri hastalıklara yakalanma riskimizi arttırıyor. Ayrıca tarımda ve hayvancılıkta yapılan genetik müdahaleler, besinlerimizi doğal halinden uzaklaştırmaktadır.

fitoterapi

Söz konusu kimyasalların önemli bir bölümü, alerjilere, bağışıklık sistemimizin bozulmasına, çeşitli organlarda depolanarak deri döküntülerine, virutik hastalıkların yayılmasına sebep olmaktadır. Günümüzde de bu sonuçların ortaya çıkması insanlarda, doğal bitkisel ilaçlara, organik gıdalara karşı büyük bir ilginin uyanmasına neden olmuştur. Bugün pek çok ilaç, bitkilerden elde edilen kimyasal maddeler temel alınarak ya da başka kimyasallarla karıştırılarak endüstriyel bir biçimde hazırlanmaktadır.

Faydaları nelerdir?

Fitoterapi, hastalıkların tedavisi amacıyla bitkilerden faydalanılması ve etkilerinin araştırılması bilimidir. Tarih boyunca hastalıkların tedavisinde, doğal kaynaklı tedavi ürünleri doktorların başlıca desteği olmuştur. İlaç teknolojisinin 19. yy.ın sonundan itibaren baş döndürücü bir hızla gelişmesi bitkisel ürünlerin ikinci plana atılmasına sebep olmuşsa da, bitkilerin hastalık tedavilerindeki rolü, yadsınamayacak bir gerçektir.

Bugün bile, yaygın olarak reçete edilen binlerce ilacın neredeyse yarısı bitkisel kaynaklıdır veya bitkilerden elde edilen maddelerin kimyasal taklitleridir. Bugün hastaların dertli olduğu hastalıkların pek çoğunu bitkisel ürünlerle tedavi etmek veya tedavilerini desteklemek mümkündür. Soğuk algınlığından kansere kadar pek çok hastalığın tedavisinde bitkilerin yeri vardır.

Yapılan çalışmalar, bitkisel ürünlerin dünyada ne kadar yaygın olarak kullanıldığını göstermektedir. ABD’de yılda 600 milyon kişi, tedavi desteği almak için Tamamlayıcı Tıp Uzmanı olan hekimlere başvuruyor. 18 yaş üstü toplumun %60’ı yılda en az bir kez bitkisel tedavi ürünü kullanıyor. Almanya’da tedavilerin %66’sında doktorlar hastalarına bitkisel ürünler veriyorlar. Japonya’da bu oran %70’leri buluyor. Bu bitkisel tedavileri, bizzat doktorlar hastalarına öneriyor.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç