Fisyon nedir?

Kütle numarası olarak oldukça büyük olan bir atom çekirdeğinin parçalandıktan sonra daha küçük kütle numarasına sahip 2 farklı çekirdeğe dönüşmesi durumudur. Yani bu tip bir reaksiyonun oluşması adına radyoaktif element kullanımına ihtiyaç duyulduğu ve tepkimenin kullanılması için aktif hale gelme enerjisine(aktiflenme enerjisi de denir) ihtiyaç duyulması durumu denilebilmektedir.

Bu reaksiyon gerçekleştiğinde, hem nötronlar hem de kararsız çekirdekler meydana gelmektedir. Oluşan nötronların her bir tanesi yeni bir uranyum atomu ile tepkime içerisine girmektedir. Bu olay gerçekleşirken açığa çıkmış olan nötronlar ise ortamdan uzaklaştırılmadığı sürece bu tepkime zincirleme olarak aralıksız devam etmektedir.

Özet olarak fisyon konusunu bir nötronun ağır bir element atomunun çekirdeğine çarpması ve yutulması, bundan sonraki süreçte de kararsız bir yapıya bürünerek en az iki farklı çekirdeğe bölünmesi durumu şeklinde özetleyebilmek mümkündür. Yani fisyon, tamamen bir çekirdek tepkimesi şeklinde meydana gelmektedir. Bu tepkime sonrası meydana gelen parçalanmada oluşan atomlara da fisyon ürünleri adı verilmektedir.

Nükleer fisyon nedir?

Nükleer fisyon söz konusu olduğunda, bu tepkimenin kontrolden çıkan fisyon reaksiyonları sonucu oluştuğunu söylemek mümkün olmaktadır. Normal şartlarda kontrol altında tutulması gereken bu reaksiyonlar kontrol dışı meydana gelirse, ortaya çıkardığı enerji inanılmaz büyük bir patlama meydana getirmektedir. Bu durumun diğer isimleri “atom bombası”, “nükleer bomba”dır. Bu tip bölünme tepkimeleri var olan nükleer enerji santrallerinde ve atom bombasının yapımında kullanımına ihtiyaç duyulan durumlardır. Atom bombası ya da nükleer enerji üretimi normal şartlarda çok da gündeme gelebilen ve kullanımı mümkün kılınan durumlar olmadığından, en azından tesislerde meydana getirilmeye çalışılan nükleer enerjiler bir faciaya yol açılmaması adına oldukça dikkatli ve kontrollü oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Zincirleme reaksiyon nedir?

Meydana gelen fisyon tepkimesi sonrası, fisyonun sonrasında ortaya çıkartılmış olan nötronların diğer fisyon yapabilecek atom çekirdekleri tarafından yutulması ve ard arda bu olayı tekrarlanması durumu zincirleme reaksiyon olarak adlandırılabilmektedir. Bu noktada da kontrolsüz olarak gelişen zincirleme reaksiyonlar, az önce bahsettiğimiz gibi çok kısa bir sürede aşırı derecede büyük bir enerjinin ortaya çıkarılmasına sebep olmaktadır. Yani denildiği gibi atom bombasının patlayışı bu şekildedir.

Füzyon nedir?

Kendisinin çekirdek birleşmesi olarak ele alınabilmesi mümkün olan bir reaksiyondur denilebilir. Hafif derecedeki radyoaktif özellikli atom çekirdeklerinin bir araya gelip birleşmesinden sonra daha da ağır atom çekirdeklerini meydana getirmesi olayına füzyon denilmektedir. Füzyondan kaynaklı tepkimeler ortaya çıktığında, kendisinin meydana getirdiği sıcaklık çok daha fazla olmaktadır. Buna örnek olarak güneşte meydana gelen tepkimeleri örnek olarak verebilmek bu durumun geçrekleştiğinde ortaya ne kadar büyük bir sıcaklık enerjisinin çıkabileceğini anlatabilmekte en önemli faktördür.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç