Firefox nedir?

Mozilla Firefox ya da diğer adıyla Firefox, Mozilla Vakfı aracılığıyla geliştirilen ancak tarayıcısıdır. Firefox, Mozilla'nın baştan tasarlanmasıyla, Netscape Gecko tabanlı olarak, XUL kullanıcı arayüz dili ile hazırlanmış hasıl açık kaynaklı ancak yazılımdır.

Firefox iki büyük özelliğe sahiptir. Bunlar:

Bağımsız açılan (PopUp) pencerelerini engellenmesi
Reklam pencereleri engellenebilir veya isteğe bağlı olarak bu engelleme kapatılabilir.
Sekmelerde gezinme (tabbed browsing)
Birçok sayfa aynı pencere içinde farklı sekmelerde gösterimi sağlanabilir.

Mozilla Firefox'un sıradan bir ağ tarayıcısının yapabildiklerinden öte, artı özelliklerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Kendiliğinden açılan pencereleri engelleme

Sekmeli tarama

Bütünleşik google araması

Kişiselleştirilebilir araç çubukları

Uzantı yönetimi

Kolayca düzenlenebilen yer imleri

tema desteği

çerez yönetimi

Yumuşak kaydırma

Eklentiler sayesinde yeni özellik ekleme

Kenar çubuğu

Mozilla ile mozilla firefox arasında farklar
Mozilla içinde Mozilla ağ tarayıcısı, defa ve bilgi yöneticisi, ağ sayfalarını düzenleyebileceğiniz Düzenleyici ve dostça yazılımı Chatzilla bulunur. Mozilla Firefox ise tek başına bir tarayıcıdır. Mozilla adına Mozilla Firefox almak, ancak yine de Mozilla'nın defa ve bilgi yöneticisini almak isteyenlere Mozilla Thunderbird önerilir.Ağ tarayıcısı Mozilla Firefox ve defa ve bilgi istemcisi Mozilla Thunderbird, Mozilla'nın tümleşik sürümünden elan etkin ve hızlıdır.Mozilla Firefox'un en büyük özelliği, ayrımlı amaçlara müteveccih binlerce eklenti desteğine ehil olmasıdır. Bu eklentilere https://addons.mozilla.org adresinden ulaşabilirsiniz.Bir bağlantıyı yeni sekmede açmak amacıyla farenin tekerleği ile bağlantıya tıklamanız yeterlidir. Abes ancak sekme açmak amacıyla ise sekme çubuğunda abes ancak yere çift tıklanır ya da klavyeden Ctrl + T bileşimi kullanılabilir.Yanlışlıkla kapatılan ancak sekmeyi anlayışsız açmak için; sekme çubuğunda ancak yere sağ tıklanıp "Sekme kapatma işlemini geri al" seçeneğine tıklanır.Sayfa içi kontrol yapmak amacıyla Ctrl + F tus bileşimi kullanılır. Şayet Mozilla Firefox'da ancak şeyler yazarken kendiliğinden olarak kontrol çubuğunun açılarak kelimenin aranmasını isterseniz; Düzen> Seçenekler >Gelişmiş> Genel yolunu izleyin ve orada bulunan "Ben yazmaya başlar başlamaz kontrol yap" seçeneğini işaretleyin.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç