Firebird nedir?

Firebird Interbase 6 kodları üzerine geliştirilmiş ücretsiz bir SQL veritabanıdır.

Firebird; Borland Firmasının İntarbase veritabanını sisteminin kaynak kodlarını açık hale getirmesinden sonra bu işe meraklı kişiler tarafından geliştirilen ve halen geliştirilmeye devam eden, linux ve windows gibi ortamlarda sorunsuz olarak çalışan ve tamamen ücretsiz olan bir veritabanı sistemidir.

Avustralya da tescil ettirdikleri (yukarıdaki) (certificate INC9878828) numaralı sertifika ile kar amacı gütmeyen yasal bir kuruluş halinde çalışmalarına devam etmektedirler. Windows için hazırlanmış kurulum paketleri seçeneği ve Linux için kaynağı açık halde son kullanıcılara dağıtılmaktadır.

Diğer Sql server programları gibi gelişmiş özelliklere sahip olmasının yanında ve aynı zamanda boyutlarının küçük olması çok büyük bir avantajıdır. Ayrıca (Embedded) gömülü kurulum özelliği ile sadece okumanın yapılacağı uygulamalarda ve CDRomdan çalışacak bir program veya buna benzer bir şey için faydalanılabilir.

Firebird in kurulumu oldukça basit olmakla beraber veritabanı kontrolünü görsel olarak yapmak isteyenler için ek bir program kurmayı da gerektirmektedir. Windows ortamında kurulum yaptıktan sonra otomatik olarak çalışmaya başlar ve bilgisayar her açıldığında tekrar elle çalıştırmak gerekmez. Veritabanı kontrolünü komut işlemcisinden biraz zor olsa da yapmak  mümkündür.

FirebirdSql server kontrolü için birkaç adet yazılmış program mevcuttur. İbexpert , FirebirdMaestro gibi programların deneme sürümlerini internetten bularak denemeler yapabilirsinşz. Ben burada sizlere Firebird Maestro programını kullanarak veri tabanı yönetimini anlatmaya çalışacağım. Sqlmaestro sitesinden FirebirdMaestro nun 30 günlük deneme sürümünü bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz. Eğer program hoşunuza giderse ücretini ödeyip lisansını almanız gerekecektir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç