Fibonacci nedir?

Fibonacci; gerçek adı Leonardo Pisano olan ve tüm dünyada Fibonacci olarak bilinen 1170 İtalya doğumlu bir matematikçidir.

İtalya'nın Pisa şehri doğumlu olan matematikçi "Pisalı Leonardo" lakabıylada bilinir. Fibonacci'nin kesin doğum tarihi bilinmemektedir fakat tahmin edilmektedir. Leonardo matematik ve bilim ile ilgilenmeyi seven Roma İmparatoru 2. Frederick ile dost oldu.

1240 senesinde Pisa cumhuriyeti kendisini Leonardo Bigollo namıyla taltif edip onurlandı ve maaş bağlandı. 19. yüzyılda Pisa'da Fibonacci heykeli yapılmış ve buraya dikilmiştir. Heykel bugün Camposanto'nun batı galerisinde ve Piazza dei Miracoli tarihi mezarlığında bulunmaktadır

Fibonacci adı nereden gelmektedir?

Babasının adı "Babası Guglielmo" dur.  Leonardo Pisano'nun babasının takma adı "Bonaccio" idi ve bu ad, iyi tabiatlı veya sade ruhlu anlamına gelmekteydi. Leonardo babasının takma adını miras olarak aldı. İtalyanca "Filius Bonacci", Bonacci'nin oğlu anlamına gelmekteydi ve Leonardo bu nedenle Fibonacci diye anılmaya başlandı.

Fibonacci'nin babası nerede çalışıyordur?

Babası Guglielmo Cezayir'in Béjaïa limanı ile İtalya'nın Bugia kenti arasında bir ticaret postasını idare etmekteydi.

Fibonacci Hint-Arap sayı sistemini nasıl öğrenmiştir?

Genç bir çocuk olan Leonardo Pisano babasına yardım etmek için devamlı onunla seyahat ederdi. Burası Leonardo'nun Hint-Arap sayı sistemini öğrendiği yerdir.

Fibonacci'nin keşfi

Fibonacci Hint-Arap sayıları ile aritmetik işlemler yapmanın Roma rakamları ile hesap yapmaktan çok daha basit ve verimli olduğunu keşfetti.

Leonarda Pisano'nun ünvanları

1. Fibonacci

2. Pisalı Leonardo

Fibonacci'nin en önemli eseri

13. yüzyıl başlarında yayınlanan "Liber Abac" isimli hesaplama yöntemleri kitabı Fibonacci'nin en önemli eserlerinden biridir.

Fibonacci'nin liber abaci isimli kitabının içeriği nedir?

Fibonacci, liber abaci isimli kitabında "modus indium (Hintlilerin Yöntemi)" adını verdiği ve günümüzde Arap-Hint sayıları diye bilinen modern ondalık sayı sistemini tanıtır.Bu kitap gündelik hayatta ticari defter tutma, ölçü birimlerini çevirme, faiz hesaplama, para bozma ve değiştirme ve benzeri işlemlerde önemini göstermiştir. Kitap Avrupa'da tahsilli insanlar arasında hızlı bir şekilde yayılmış ve Avrupa'nın müspet bilimde ilerlemesine önemli etkileri olmuştur.

Fibonacci sayı dizisi nedir?

"Liber Abaci" isimli kitabında bir örnek olarak yer alan modern sayılarla hesaplanmış kendi adıyla anılan sayı dizisine "Fibonacci Dizisi" denir. Fibonacci sayı dizisi, her sayının kendinden öncekiyle toplanması sonucu oluşan bir sayı dizisidir. Dizinin ilk sayı değeri 0, ikincisi 1 ve her ardışık elemanı da önceki iki elemanın değerinin toplamı alınarak bulunur ve bu halde 0, 1, 1(1+0), 2(1+1), 3(2+1), 5(3+2), 8(5+3), 13(8+5),21(13+8)...

Fibonacci dizisiyle ilgili ilginç bilgiler

1. Ayçiçeğinin merkezinden dışarıya doğru sağdan sola ve soldan sağa doğru taneler sayıldığında çıkan sayılar "Fibonacci Dizisini"n ardışık terimleridir.

2. Papatya Çiçeğinde de ayçiçeğinde olduğu gibi bir Fibonacci Dizisi mevcuttur.

3. Ömer Hayyam üçgenindeki tüm katsayılar veya terimler yazılıp çapraz toplamları alındığında "Fibonacci Dizisi" ortaya çıkar.

4. Çam kozalağındaki taneler kozalağın altındaki sabit bir noktadan kozalağın tepesindeki başka bir sabit noktaya doğru spiraller (eğriler) oluşturarak çıkarlar. İşte bu taneler soldan sağa ve sağdan sola sayıldığında çıkan sayılar, Fibonacci Dizisi'nin ardışık terimleridir.

5. Bitkilerin yapraklarının dizilişinde bir Fibonacci Dizisi söz konusudur; yani yaprakların diziliminde bu dizi mevcuttur.

6. Mimar Sinan'ın da birçok eserinde Fibonacci dizisi görülmektedir.

7. Süleymaniye ve Selimiye Camileri'nin minarelerinde bu Fibonacci dizisi mevcuttur.

Altın oran nedir?

Bu dizinin ileri elemanlarında, bir sonraki elemanın bir öncekine oranı "Altın oran" adı verilen ve yaklaşık 1,618 (1:0,618) değerine eşit bir sayıyı verir. Tabiattaki canlılarda uzuvların oranı altın oran adı verilen 1.618... sayısına uygunluk gösterir. Antik mimari eserler ve bazı modern mimari eserler bu orana uygun tasarlanırlar. Altın orana uygun ölçülerdeki nesnelerin ve canlıların daha estetik olduğu ve güzel göründüğü savunulur.

Fibonacci en önemli başarıları nelerdir?

1. Fibonacci sayıları

2. Hint-Arap sayı sisteminin Avrupaya tanıtılması

3. Pratik sayılar

4. Liber Abaci isimli kitabı

5. Practica geometriae isimli kitabı

6. Flos

7. Liber quadratorum isimli kitabı

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç