Feribot nedir?

Otomobil, araba, vagon taşımaya mahsus gemilere denir. Bunlar daha çok nehir ve limanlarda, kara taşıtlarını bir kıyıdan bir kıyıya geçirmekte kullanılır. Bugün otomobil, araba taşıyan vapurlara daha çok «araba vapuru» diyoruz. İlk feribotlar kürekliydi. Bazıları da kıyıdan kıyıya iple çekilmek suretiyle işlerdi. Bunların yerini sonradan buharlı ve sıvı yakıtlı gemiler aldı. Araba taşıyan feribotlar yanında tren vagonları taşıyan cinsleri de vardır.

Ülkemizde ve dünyada, okyanuslarda da kullanıldığı gibi özellikle boğazlarda ve küçük denizlerde kullanılan vasıta, tren, yük ve yolcu taşımacılığında kullanılmaktadır. Kullanılan vasıtaya ve yere göre feribotlar farklılık gösterir. Vasıtalar için kullanılan feribotlarla tren için kullanılan feribotlar farklıdır. Okyanusta kullanılanlarda boğazda kullanılanlardan da farklı bir şekildedir. Örneğin tren için üretilen feribotlarda, raylar bulunmaktadır.

Normal olarak üretilen standart feribotların, ön ve arkası yuvarlak, üstü geniş bir şekildedir. Makina çalışma sistemi gemiyi ileri ve geri getirebilecek bir tarzda üretilmiştir. Genel olarak uzunlukları 30 ile 40 metre arasında değişmektedir. Düşer gemilere nazaran boyları daha geniştir. Okyanusta kullanılan feribotlar standart olanlardan biraz farklı bir yapıdadır. Şöyleki, burada kullanılanlar gemi tipimde olup araba taşınmasında kullanılanlarda, arka veya yan kapaklar bulunmaktadır.

Hatta bunların ağılıkları dokuz bin tona kadar ulaşmaktadır. Dünyada bu tarz feribotların kullanıldığı ülkeler; Japonya, Yeni Zelanda, Adriyatik, Manş ve Baltık denizinde kullanılmaktadır. Ülkemizde feribot kullanımı çok yaygındır. Özellikle Avrupa ile Anadolu yakasında, İstanbul- İzmir, Darıca- Yalova, Mersin- Girne, Çanakkale- Bozcaada ve İmroz adası arasında feribot seferleri yapılmaktadır. Yaz ayların turizmin artmasıyla turistik beldelerimizde feribot seferleri yapılmaktadır.

feribot

Bu feribotlarda tren rayları bulunur.Standart feribotun iki ucu yuvarlak, üst kısmı geniş olup, makinası feribotu ileri ve geri alabilecek cinstedir. Uzunlukları 30-40 m arasında değişir. Boylarına göre enleri diğer gemilere göre daha geniştir. Okyanusta çalışanlar normal tiplerden biraz değişiktir. Bunlar standart gemi türünde olup, arabalar için kullanılanlarda, arka veya yan kapaklar mevcuttur. Özellikle dünyada, Manş ve Baltık denizinde,Volga Nehrinde, Japonya ve Yeni Zellanda’da yaygın olarak kullanılır. Araba feribotlarından dokuz bin tonluk olanları mevcuttur.

Türkiye’de Çanakkale-Bozcaada-İmroz, Mersin-Girne, Darıca-Yalova, İstanbul-İzmir, İstanbul-Bandırma ve İstanbul Boğazının iki yanında feribot seferleri yapılmaktadır. Ayrıca yaz aylarında İzmir-Trieste (İtalya), Trabzon-Köstence arasında (Ro Ro) feribot seferleri düzenlenmiştir. petrol ürünlerinin her geçen gün artması, daha ucuz olan deniz taşımacılığının önemini arttırmaktadır. Bu bakımdan arabaların nakli için tercih edilen feribotlara rağmen daha fazladır. İkinci Dünya Savaşından sonra köprü yapma teknolojisinde meydana gelen gelişmelerle, kısa hatlardaki feribot seferleri zamanla terk edilmeye başlamıştır.

Sözlükte "feribot" ne demek?

1. Kısa deniz ulaşımında arabaları ya da vagonları da taşıyabilen gemi, araba vapuru.

Feribot kelimesinin ingilizcesi

n. ferryboat, ferry, passage boat
Köken: İngilizce

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç