Fast food nedir?

İngilizce fast food hızlı yemek anlamına gelmektedir. Dilimizde son zamanlarda “ayaküstü yemek, atıştırmak” için kullanılmaktadır.

Az zamanda çok sayıda tüketiciye hizmet veren, standart yöntemlerle hazırlanmış besinlerin üretildiği ve satıldığı bir yemek sistemi fast-food. Bu sistem, günü evinden uzak geçiren insanların hem damak zevkine hitap ediyor, hem de zaman problemine çözüm getiriyor. Ülkemizde, “fast-food” terimi, hem hızlı hazır yemek sistemi, hem de ayaküstü sokakta yenen yiyecekler anlamında kullanılıyor.

Günlük hayatın koşuşturmacasın da fast-food kaçınılmaz bir seçenek olarak önümüzde duruyor. Bu ayaküstü beslenme tarzının ve hazır besinlerin fazla ve hızlı tüketilmesine dayanan bu beslenme şeklinin önüne geçmek gerçekten de çok zor. “Hiç yemiyorum” diyen bir kişi bile en az bir veya iki kez şartlardan dolayı fast-food ürün tüketmek zorunda kalıyor.

Yetişilmesi gereken yerler, yapılması gereken işler vb. nedenlerle yemeğe ayrılacak olan zamanın kısıtlı olması… Bazen de bulunduğunuz yerde fast-food’dan başka bir seçeneğimizin olmaması bu beslenme tarzına ayak uydurmamız için birkaç basit sebep.

Neden fast food?

Fastfood’un temel özelliği olan hazır ve hızlı olması tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden biri. Ayaküstü veya bir fastfood restorantında; bir yere yetişmeniz gerektiği, yemeğe ayırabileceğiniz zaman olmadığı durumlarda veya bulunduğunuz yerde başka seçeneğiniz olmadığı zamanlarda fastfood tabi kaçınılmaz seçenek oluyor. Hızlı olmasından ziyade tabiki lezzetli de olması tercih edilmesindeki diğer bir büyük neden.

Çeşit bolluğu

Hamburger, patates, gazlı içecek 3’lüsüne mahkum kalmadan yüzlerce başka çeşit arasından seçim yapabilirsiniz. Tost, pizza, köfte, pide, lahmacun, döner, sandviç, kızarmış tavuk gibi ürünler ve bunların çeşitleri de oldukça yaygın. Bu tür yiyeceklerle birlikte daha sağlıklı olarak çeşitli ürünler eklenmiş farklı türden salataları da bu kategoriye sokmamız mümkün. Tavuk, et, balık parçaları içeren salatalar da sevenleri için birer seçenek.

Fast food'un zararları

Fast food yiyecekler hem görünümleri, hem de lezzetleri nedeniyle birçok insanın genellikle dışarda tercih ettiği yemek çeşididir. Hızlı servis ve hızlı tüketim fast food yemeği cazip kılar. Ancak fast food yemenin birçok zararı bulunmaktadır. Hamburger, pizza, lahmacun, ekmek arası döner gibi fast food gıdalar yağ ve karbonhidrat bakımından zengindir. İşlenmiş karbonhidrat miktarları fazla ve çoğu yağda kızartma şeklinde hazırlanmaktadır.

fast food

Zararlı olan mayonez ve hazır soslar çokça kullanılmaktadır. Bu gıdalardaki yağlar genellikle trans veya doymuş yağlardır ve sağlığa zararlıdır. Hayvansal yağların çok olması nedeniyle kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkartır. Ayrıca kanser ve diğer kronik rahatsızlıkların oluşumunu kolaylaştırır.

Fast food yemekte genellikle kızarmış patates ve gazlı içecek tüketilir. Bunların kalori değerleri yüksektir. Çocukluktan itibaren bu tür beslenme alışkanlığına sahip olan çocukların ilerleyen yıllarda obezite ve kilo sorunlarına, kalp ve damar hastalıklarına ve pek çok fiziksel rahatsızlığa yakalanma riski çok daha fazladır.

Vitaminler ve mineraller açısından besin değeri düşük olan fast food yiyecekler çocuğunuzun bağışıklık sisteminin zayıf düşmesine neden olur. Yüksek miktarda sodyum ve tuz barındıran bu yiyeceklerin kan basıncını artırarak tansiyon problemlerini tetiklemeleri mümkündür. Fast food restoranlarda; salam, sosis sucuk gibi et ürünleri tostlarda, soğuk sandviçlerde, kızartma şeklinde ve pizzaların üst malzemesi olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu etlere istenilen renk ve kokunun sağlanması ve koruyucu amaçlı olarak nitrit ve nitratlar eklenmektedir. Nitrit ve nitratların çok miktarda alınması sağlığa zararlıdır. Hızlı hazır yiyeceklerin posa içeriği düşüktür. Diyet posasının yetersizliği ise kolon, rektum kanser riskini artıran etkenlerdendir.

Fast food yiyeceklerin pişme süresi kısadır. Pişirme yöntemi, besin değerlerinin korunması açısından önemlidir. Et ile ateş arasında 10-15 cm’lik mesafe olmalıdır. Mesafe yakın tutulursa yüksek ateş yüzeydeki proteinlerin aniden katılaşarak, ısının etin iç kısımlarına ulaşmasını engeller. Çok yüksek ısı dış yüzeyin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besin kaybını artırır.

Yüksek ısı ayrıca, sağlığı bozucu etmenlerin oluşmasına yol açar. Derin yağda kızartma yöntemi fast food restoranlarda sıkça kullanılmaktadır. Bütün bu zararlarının yanı sıra, fast food yiyeceklerin hijyenik ortamlarda hazırlanıp hazırlanmadığını bilmek zordur. Yiyeceklerin hazırlanması, saklanması ve servisi sırasında hem bireysel temizliğe hem de çevrenin temizliğine dikkat edilmesi zorunludur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç