Facetime nedir?

Facetime, Apple'ın iPhone, iPad ve iPod touch gibi cihazlarını kullanların birbirleriyle görüntülü konuşmaları için geliştirdiği bir uygulamadır.

Biliyorsunuz ki Apple'ın iPhone, iPad ve iPod touch gibi cihazlarının ön ve arkasında iki adet kamera bulunmaktadır. Bu cihazların ön tarafındaki kameralar facetime için hazırlanmıştır. iPhone 4 ile birlikte hayatımıza giren facetime çılgınlığı şuan halen devam etmekte. Facetime gsm şebekesinin data kısmını kullandırır ve veri alış verişini internet üzerinden sağlar.

FaceTime, ilk olarak 2010 yılında iPhone 4 ile birlikte duyurulan ve kullanıcıların hizmetine açılan bir görüntülü görüşme servisidir. FaceTime görüşmeleri sadece Apple markalı cihazlar arasında gerçekleşebiliyor ve Apple ID'nizin tanımlandığı FaceTime destekli cihazlarda kullanılabiliyor. Apple FaceTime'ı ilk piyasaya sunduğunda görüşmeler sadece Wifi üzerinden yapılabiliyordu.

Bunun en büyük nedeni ise görüntü kalitesinin yüksekliği nedeniyle internet paketinin çok hızlı tükenebilmesi ve wifi sayesinde yapılan görüşmelerin çok daha akıcı olmasıydı. Zamanla mobil geniş bant hızlarının artması ve ucuzlaması nedeniyle Apple FaceTime hizmetinin 3G üzerinden de kullanılabilmesine izin verdi. FaceTime'ı iPhone'unuzda aktif ettiğiniz zaman "Operatörünüz, FaceTime'ı etkinleştirmek için kullanılan SMS mesajlarını ücretlendirebilir." yazan bir uyarı penceresi ile karşılaşabilirsiniz.

facetime

Bu işlem sadece bir seferlik gerçekleşen ve iPhone'unuzla telefon numaranızın eşleştirilebilmesi için gerekli olan bir işlemdir. iPhone'unuzda Ayarlar > Mesajlaraltında bulunan FaceTime seçeneğini kapatıp tekrar açmadığınız sürece bu SMS bir kez daha gönderilmeyecektir. iPhone'da telefon numaranız ile cihazınızın eşleştirme işleminin tamamlanabilmesi için yurtdışında bulunan bir numaraya bir SMS atılması gerekmektedir.

Peki nasıl çalışıyor, öncelikle her Wi-Fi bağlantısının ilk aşamasında, iPhone eve bağlanıyor. Yani Apple‘a. Apple sunucularındaki bir adrese, istek yapıyor. Gelen yanıtı kontrol ediyor, bir de kendine hazırlanmış bir paketi alıyor. Bu başlangıç iletişiminin neticesinde, iPhone kendini Apple‘a o anki ağınızın dış IP‘si üzerinden kayıt ettiriyor. (Bu iletişimi güvenlik duvarları engelleyebilir!) Apple artık sizin telefon numaranızı ve IP numaranızı biliyor. iPhone‘unuzu, Jabber sunucusuna katıyor.

FaceTime aramalarına hazırsınız.Tam bu durumdayken, rehberinizden bir ismi açıyorsunuz. FaceTime tuşuna basıyorsunuz:Apple sunucularına o kişinin telefon numaralarıyla kaydolmuş bir IP var mı diye soruluyor. Var ise… cümbüş başlıyor:Kaliteli bir ses / görüntü transferiyle iletişimin tadına varıyorsunuz.Wi-Fi üzerinden görüştüğünüz için de telefon faturası endişeniz olmuyor.

Facetime kullanabilmek için neler gerekli?

1. Apple'ın iPhone, iPad ve iPod

touch cihazlarından biri,

2. Apple ID

3. İnternet bağlantısı

Facetime'ın avantajları nelerdir?

1. Tek dokunuşla görüntülü konuşmayı başlatabilirsiniz.

2. Herhangi bir ek donanıma ihtiyacınızın olmaması.

3. 3g bağlantı üzerinden görüntülü konuşabilme imkanı.

4. Wifi agi üzerinden görüntülü konuşabilme imkanı.

Facetime nasıl aktif edilir?

iOs işletim sistemine sahip apple cihazınızın ayarlar menüsüne girin ayarlar içerisinden facetime bağlantısı göreceksiniz. Facetime bağlantısına tıklayarak facetime ayarlarına girin. FaceTime'la Apple ID'ni kullan butonuna dokunup Apple id'iniz olan e-mail adresiniz ve parolanınızı girin ve giriş yap butonuna dokunun. Son aşamada listenizdeki kişilerin FaceTime aramalarında sizinle iletişim kurmak için kullanmalarını istediğiniz e-posta adreslerini ve telefon numaralarını seçin.

Facetime etkinleştirme nedir?

Cihaz ile telefon numarasının eşleştirilmesi işlemine facetime etkinleştirme denir. Bir kere yapılan bir işlemdir. iPhone'da telefon numaranız ile cihazınızın eşleştirme işleminin tamamlanabilmesi için yurtdışında bulunan bir numaraya bir SMS atılması gerekmektedir.

Facetime kullanırsam çok internet ücreti ödermiyim?

Eğer facetime'ı operatörünüze ait 3g üzerinden kullanırsanız veri alışverişi fazla olacağından işin ucunu kaçırırsanız ay sonu süpriz faturalar ile karşılaşabilirsiniz.

Önerimiz facetime'ı wifi ağı üzerinden kullanmanız. İphone cihazınızda ayarlar bölümünden FaceTime ayarları menüsünün en altında yer alan "Hücresel Veri’yi Kullan" seçeneğini kullan seçeneğini kapatırsanız facetime'ı sadece wifi ağı üzerinden kullanabilirsiniz.

iOS 6'da facetime

Apple şirketinin tanıttığı İOS 6' da, bu özellik artık wifi üzerinden kullanılmakla kalmayıp, 3G ve 4G şebekeleri üzerinden de kullanılabilecektir.

Facetime desteği

iPhone 4 ve öncesi cihazların facetime desteği bulunmamaktadır.

Dışbağlantılar

İos nedir?

Apple nedir?

Apple id nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç