EYP nedir?

EYP, El Yapımı Patlayıcı kelimelerinin kısaltmasıdır. EYP, terör örgütü PKK tarafından güvenlik güçlerimizin muhtemel geçiş güzergahlarına yerleştirilen el yapımı patlayıcılardır.

PKK terör örgütü, EYP ile tuzakladığı yoldan askeri bir geçişin olmasını uzun süre bekler veya tuzakladığı yolun mutlak kullanılmasını sağlayacak ihbarlarda bulunabilir.

Terör örgütünün tuzakladığı yol veya bölgeden bir geçiş olmamışsa, EYP düzeneğini kuran terör örgütü mensubu, düzeneği başka bir suikast de kullanmak adına bulunduğu bölgeden güvenli bir şekilde alır.

EYP düzenekleri genelde 1-2 kişilik terör örgütü mensupları tarafından, asfalt bölgelerin altına döşenir. Eyp ler mayın dedektörleri ile bulunması çok zor bir patlayıcı çeşididir. Bu nedenle EYP' lere karşı dikkatli bir gözle arama yapılmalıdır.

El yapımı patlayıcı düzenekleri basit ve hammadesi bulunabilir olduğundan son dönemlerde terör örgütleri tarafından sıkça tercih edilmektedir. EYP için gerekli olan malzemeler sunni gübre, fitil ve hava almayacak bir kab. Tahrip gücünü arttırmak için düzenek içine çeşiti meteryallerde eklenmektedir.

EYP'ye karşı nasıl önlem alınmalı?

Eyp yani el yapımı patlayıcılar sanayi çıkışlı olmadığı için kontrolü ve izinin sürülmesi mümkün olmayan silah türleri arasındadır. Terör örgütü PKK nın EYP leri kullanmasındaki neden de tam olarak bunun içindir. Elde edilmesi kolay, depolaması kolay, sevkiyatı kolay, harekete geçirmesi kolay.

eyp

El yapımı patlayıcılar karşısında izlenebilecek tek yol vardır. O da alan hakimiyeti meselesidir. Özellikle karayollarına ve mahalle aralarındaki sokaklara düzeneklerin kurulduğu düşünüldüğünde alan hakimiyeti devletde olduğu sürece bu saldırıların minimize edileceği aşikardır.

EYP nasıl patlatılır

El yapımı patlayıcılar çok farklı metotlarla patlatılabilir. Bunlardan birtanesi telsiz mandallaması. Bomba düzeneğini patlatacak düzeneğin fünyesini ateşleyecek ateşleme devresi bir telsizin hoparlör çıkı ile tetiklenir. Bomba patlatılmak istendiğinde karşı taraftan  bir telsiz mandallaması gön derilmesi yeterlidir. Kullanılan diğer sistemlerden biri de cep telefonu ile tetikleme. Cep telefonu ile tetiklemede de aynı mantık kullanılır.

Telefonun hoparlör çıkışı ateşleme devresini tetikler, karşı taraftan yapılan arama bombayı patlatır. Son zamanlarda askeri araçlarda kullanılan Jammerler (sinyal karıştırıcı) cep telefonu ile ateşleme düzeneklerinin önüne geçmeyi başarmıştır. Son olarak kullanılan ve henüz önüne geçilemeyen tetikleme düzeneği klasik kablo serme sistemidir. Bombadan pusuya yatılan yere kadar dinamit ateşleme teli serilir ve drengi noktası hesabından sonra ateşleme el ile yapılır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç