Expo 2020 nedir?

Expo, İngilizce "exposition" kelimesinin kısaltması olarak kullanılır. Türkçe'de "sergi" anlamına gelen bu kısaltma 19. yüzyılın ortalarından beri düzenlenen bir dünya fuarını ifade etmek için kullanılır. Expo fuarı beş yılda bir aday ülkelerden birinde yapılmaktadır. 2020 yılında yapılacak olacak expo fuarına expo 2020 deniyor. Expo 2020'ye aday ülkelerden biriside İzmir'dir fakat Expo 2020 kazanan ev sahipliği yapacak ülke dubai olarak seçildi. 2020 Expo Fuarının 27/11/2013 tarihinde, Paris'te yapılan oylama sonucu Dubai'de yapılmasına karar verildi. Expo fuarının gelişmekte olan ülkeler olan Türkiye gibi ülkeler için yüksek derecede önemlidir.

Expo dünyanın en büyük kültür, tarih ve eğitim olimpiyatlarıdır. Ülkeler uzmanlaşmış oldukları konulardaki bilgi birikimlerini daha yaşanır bir dünya için paylaşmak üzere bir araya gelir. Burada ürünler değil fikirler, kültürler ve dünyanın geleceği için projeler sergilenir. Expo’lar bir yandan dönemin teknolojik, bilimsel ve kültürel gelişmelerini sergilerken, aynı zaman da büyük gelişmelerin habercisi olmuşlardır.Expo’nun doğduğu 1850’ler sanayi devriminin başladığı yıllardır. Üretim biçimlerindeki gelişmeler sermaye birikimini arttırırken, ekonomik ve sosyal yaşamda da köklü değişikliklere yol açmıştır. Ülkeler arasındaki ticaret çok büyük hızla artmış, üretim fazlasına sahip olan ülkeler bu fazlayı satmanın, pazarlamanın yollarını aramışlardır.

İşte bu ihtiyaç, büyük çaplı ticaret fuarlarının da doğmasına neden olmuştur. Aynı fuarlar, sanayi devrimi ile büyük değişim geçiren teknoloji ve üretim biçimlerindeki yeniliklerin de buluşma noktasını oluşturmuştur. Bugün insanların kullandığı hesap makinesi, televizyon vb. teknolojik buluşların çok büyük bölümü, Expo’larla insanlığın yaygın kullanımına sunulmuştur. İlk Expo 1851 yılında Sanayi Devriminin beşiği İngiltere’de düzenlenmiştir.Fuar tüm dünyaya sanayi devrimi ile ulaşılan refah düzeyini de göstermiştir.

Expo 2020 nedir?

O tarihten bugüne, tam 55 kez Evrensel Sergi-Expo düzenlenmiştir. 56. kez 2015’te Milano’da yapılacaktır.İzmir’in hedefi Expoyu düzenleyen 57. şanslı kent olmaktır. Expo’lar, Olimpiyatlar ve Dünya Kupası ile karşılaştırıldığında, üzerine kurulduğu alanın boyutları, yapılan yatırımların hacmi ve ziyaretçi sayısı nedenleriyle daha görkemli bir organizasyon olup, dünyanın en büyük sosyal ve ekonomik etkinliği olarak kabul edilmektedir. Expo’lar, 1928 yılından bu yana BIE, “Bureau International des Expositions” adındaki Uluslararası Kuruluş tarafından organize edilmektedir. 156 yıldır yapılan Expo’lar, bugüne kadar 500 milyon üzerinde ziyaretçi çekmiş,  yapıldığı kentleri birer marka haline getirmiş ve insanlarının yaşam düzeyini yükseltmiştir.

Expo 2020 fuarı hangi tarihler arası yapılacaktır?

Expo 2020 fuarının 4 Ocak 2020 ve 3 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılması bekleniyor.

Expo 2020'ye aday olan şehirler hangileriydi?

1. Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri)

2. İzmir (Türkiye)

3. Sao Paulo (Brezilya)

4. Yekaterinburg (Rusya)

Expo 2020 adaylık süreci

1. Adaylık başvurusunun sunulması,

2. Dosyanın sunulması,

3. Oylama,

4. Expo projesinin kaydı ve onaylanması,

5. Expo projesinin hazırlanması ve uygulanması,

6. Expo zamanı,

7. Expo sonrası olarak belirlenmiştir.

2020 Expo adaylık sürecinde ülkelerin dosyalarını sunmasının ardından yapılan oylamada 2020 Expo'ya ev sahipliği yapması istenen ülke olarak Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri) olarak seçilmiştir.

Expo 2020 sonrası

Expo 2020 sonrası yapılacak Expo fuarı 2025 yılında yapılacak olup aday şehirler henüz belirlenmemiştir. Aralarında Türkiye'ninde bir ilinin olması kuvvetle muhtemeldir.

Dış bağlantılar

Expo nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç