Executive MBA nedir?

Executive MBA, hayatında yöneticilik tecrübesi olanlara yönelik MBA programlarıdır. Executive MBA öğrencileri, profesyonel iş deneyimine sahip kişilerden oluşmakta ve çok yoğun bir program takip edilmektedir. Belli bir sene yöneticilik deneyimine sahip olmayanlar bu programa kabul edilmezler. Öğrenciler çalışanlardan oluştuğu için bu program genelde akşamları, hafta sonları veya online olarak verilmektedir.

Katılımcılar genelde çalıştıkları şirketlerin özel sorunları ve problemleri üzerine proje çalışması yürütürler. Executive MBA programları daha çok pratik ve uygulamaya yöneliktir. Executive MBA başvurusu için ALES, Yabancı Dil Yeterlik Belgesi gibi belgelerin yanında okul tarafından talep edilen belli bir profesyonel iş deneyimi ve iş dünyasından referans mektupları istenmektedir.

Hangi bölümden mezun olursanız olun Executive MBA programlarına başvurabilir ve kabul alabilirsiniz. Executive MBA programında derslere devam zorunluluğu vardır. Dersler mesai saatleri dışında (hafta içi akşamları ya da hafta sonları) yürütülmektedir. Üniversiteden yeni mezun olanlar profesyonel iş deneyimleri olmadığı için bu programa başvuru yapamazlar. (Profesyonel iş deneyimi olarak adayın mezuniyet tarihinden sonra yaptığı çalışmalar kabul edilmektedir.)

Executive MBA ücretleri diğer MBA ücretlerine göre daha yüksektir. Güncel ücret bilgileri için üniversitelerin sitelerinden ya da öğrenci işlerinden bilgi alınması gerekmektedir. Executive MBA programına devam eden profesyoneller aynı zamanda iş hayatındaki görevlerine de devam ettikleri için part time (yarı zamanlı) olarak MBA programı hazırlanmıştır. Executive MBA programı pek çok okulda hafta içi saat 18:30 – 21:30, hafta sonları ise 9:30-13:30 saatleri arasında verilmektedir.

Bu nedenle hemen her Executive MBA programı en az 3 yıl gibi bir iş tecrübesi ister. Üniversite okuyorken çalışmış olmanız ne yazık ki tam istenilen iş tecrübesi anlamına gelmemektedir. Mezun olduktan itibaren profesyonel olarak yaptığınız işler geçerli olacaktır. Amaç iş hayatı sırasında bilgi ve donanım olarak eksik hissettiğiniz konularda eğitim almanızı sağlamaktır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç