EVS nedir?

EVS (European Voluntary Service), Türkçe AGH Avrupa Gönüllü Hizmeti anlamına gelmektedir.18-30 yaş arası gençlerin tercihen Avrupa ülkelerinden birinde 2-12 ay süreyle kamu yararına projelerde gönüllü olarak çalışmasını ve bu yolla kendini geliştirmesini, Avrupalılık bilincini edinmesini amaçlayan bir AB gençlik programı'dır.Avrupa Birliği, bu program ile özellikle AB içinde toplumsal uyumu güçlendirmeyi, gençler arasında dayanışma ve hoşgörünün geliştirilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca gençler arasında aktif vatandaşlığın ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesi de AGH’nin amaçları arasındadır.

AGH’ye katılan gönüllü gençlerin 1 kereye özgü yol, tüm proje boyunca da konaklama, ve yemek giderleri program tarafından karşılanmakta ayrıca ülkeye göre değişen ayda 50 – 120 Euro cep harçlığı verilmektedir. AGH gönüllüsü almak isteyen kuruluşlar kendi Ulusal Ajansları’na projelerini yıl boyunca 5 kez sunabilirler. Bu tarihler 1 Şubat, 1 Nisan, 1 Haziran, 1 Eylül, 1 Kasım’dır. Bu başvurunun yapılabilmesi için Gönüllü, Gönderen Kuruluş ve Ev Sahibi Kuruluş arasında bir sözleşme imzalanmış olmalıdır. Bu nedenle AGH için gerekli basvuru belgelerinin Gençlik ve Değişim Derneği’ne yukarda belirtilen tarihlerden en geç 20 gün önce iletilmiş olması gerekmektedir. Son başvuru tarihine 20 günden az süre kala yapılan başvuruların bu tarihe yetişme olasılığı çok düşük olacaktır.

EVS başvurusu için neler gereklidir?

Öncelikle AGH hakkında detaylı bir bilgi alınmalıdır. Ardından başvurular ancak akredite bir kamu ya da sivil toplum kuruluşu aracılığı ile yapılacağı için bir gönderen kuruluş (dernek, vakıf, belediye, tüzel kişilikler) bulunmalıdır. Daha sonra resmi internet sitesinden uygun projeleri bulup gönderen kuruluş aracılığı ile ev sahibi kuruluşlar (Avrupa’daki sivil toplum kuruluşları) ile irtibata geçilmelidir.

Bu kuruluşlara özgeçmiş ve neden o projede yer almak istedinildiği ve kişisel özellikler anlatılarak bir motivasyon mektubu gönderilmelidir. Olumlu cevap aldıktan sonra başvuru formunu doldurup Ulusal Ajans ile irtibata geçilmelidir.

EVS programı neler sağlar?

Avrupa Gönüllü Hizmeti öncelikle farklı bir kültürü ve dillerini öğrenme fırsatı tanır. Yabancı bir ortamda ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzakta uzunca bir süre (2 hafta-12 ay) bulunmak sizin için ciddi bir tecrübe olacaktır. Farklı bir kültürü tanırken aynı zamanda kendi kültümüzü tanıtma şansınız da olacak. Ve gönüllü hizmet sonrasında yaygın eğitim sürecinizi belgeleyen Youthpass sertifikası alabileceksiniz.

EVS programında eğitim verilir mi?

Projeniz kabul edildikten ve ülkeden ayrılmadan önce gönderen kuruluş size haklarınızı ve sorumluluklarınızı anlattığı bir “Ayrılış Öncesi Eğitimi” düzenler. Siz AGH’nin gerçekleştiği ülkeye gittiğinizde o ülkenin ulusal ajansı da “Varış Sonrası Eğitimi” ve projenizin ortasında “Ara dönem değerlendirmesi” yapılır.

Ülkenize döndükten sonra da yine Türk Ulusal Ajansı tarafından “Nihai Avrupa gönüllü hizmeti T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından değerlendirme”ye davet edilirsiniz. Nihai Değerlendirme toplantısı hariçi bütün eğitimlere katılmak zorunludur.

EVS programına kabul kriterleri nelerdir?

Ev sahibi kuruluşların gönüllü seçiminde elllerindeki en önemli belgeler gönderilecek öz geçmiş ve motivasyon mektubudur. Özellikle motivasyon mektubunda kişisel özellikler, gönüllülük kavramından ne anlanıldığı, neden o projeye gidilmek istenildiği ve Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin neler kazandıracağını düşüncelerinizi açıkca belirtmek olacaktır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç