Evrad nedir?

Evrad kelime anlamı olarak "her zaman dil ve ağızda dolaşan söz" anlamına gelmektedir. Vird'in çoğulu "evrad" dır. Evrad; Allah’a yaklaşmak için belirli zamanlarda ve belli miktarda yapılan nafile ibadet¸ dua ve zikri ifade eden bir tasavvuf terimidir.

Vird nedir?

Kur’an-ı Kerim tilaveti, dualar ve zikirlerin bir tertiple düzenli aralıklarla tekrarlanması sebebiyle buna "vird" denilmiştir

Hizb nedir?

Müridin yaptığı zikre vird¸ okuduğu duaya "hizb" denir.

Tasavvufi açıdan evradın anlamı

Tasavvufi hayatı benimseyen müridin ruhi hayatı tamamen şeyhinin kontrolü altındadır. Müridin anlattıklarından¸ hissettiklerinden ve gördüğü rüyalardan hareketle müridine değişik zikirler telkin eder.  Bir yaparken okunan Arapça¸ Farsça veya Türkçe dualara ise "tercüman" adı verilir. Her tarikat pirine nispet edilen hizb ve dualar vardır. Şaziliyyenin piri Ebu’l-Hasan Şazeli’nin hizbleri meşhur ve yaygındır.

Evrad hangi zamanlar okunmalıdır?

Evrad okumanın en faziletli vakti gündüzün ilk vakitlerinden gün ortasına kadar olan vakittir. Çünkü bu vakitte tecelliler ve keşf halleri daha çok olur.

Evrad okurken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

1. Evrad mürşidin izin ve icazetiyle okunur. İzinsiz okumak mümkünse de yeteri kadar faydalı değildir.

2. Evrad okumak için yeterli zamanlar seçilmeli¸ maddi-manevi temizlik yapıldıktan sonra kıbleye yönelerek ve bir yere dayanmadan okunmalıdır.

3. Okunan metinlerin manasına nüfuz edilmeli¸ yavaş okunmalı ve okuma hatası yapmamaya özen gösterilmelidir.

4. Evrad metinlerinin dini-dünyevi işlerde çok faydalı ve etkili olacağına inanılmalıdır.

5. İhlas ve inançla okunan dualara Allah’ın icabet edeceği umulmalı¸ duaların kabulünün ihlasa bağlı olduğu bilinmelidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç