Etopan 500 mg nedir?

Etopan, etkin madde olarak etodolak içeren film kaplı tablettir. Etopan iltihapla oluşan karakterize durumların tedavisinde kullanılan (steroid içermeyen antiinflamatuvar) ilaç grubundandır.

Etopan, osteoartrit, romatoid artrit , ankilozan spondilit ve akut gut artritinin belirti ve bulgularının tedavisi ile, akut kas iskelet sistemi ağrıları, postoperatif ağrı, dismenore gibi kısa ve uzun dönem ağrı tedavisinde endikedir.

Etopan kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Etopan'ın herhangi bir bileşenine alerjiniz varsa,
Aspirin veya Etopan'ın dahil olduğu ilaç grubundan herhangi bir ilaca karşı şiddetli alerjik reaksiyon yaşadıysanız,
Ciddi bazen ölümcül kalp ve damar sorunları için yüksek riske neden olabilir. Kalp sorunları yaşıyorsanız, kalp yetmezliği şikayetiniz varsa,
Son zamanlarda baypas kalp ameliyatı geçirdiyseniz veya yakında geçirecekseniz,
Fenilbutazon içeren bir ilaç alıyorsanız,
Hamileliğinizin son 3 ayındaysanız,
Mide ülseriniz varsa ya da geçmişte mide ülseri geçirmiş iseniz.

Etopan'ın yiyecek ve içecek ile kullanılması

Etopan'ı alkol ile birlikte almayınız, mide hasarı riski artabilir. Etopan'ı aç veya tok karnına kullanabilirsiniz.

Araç ve makine kullanımı

Etodolak baş dönmesi veya sersemliğe neden olabilir. Hastaların, araç ve makine kullanmadan önce bu ilaca nasıl tepki verdikleri konusunda farkındalıkları olmalıdır.

Gebelikte kullanımı

Gebe kadınlarla yapılmış yeterli veya kontrollü çalışmalar bulunmamaktadır. Etodolak gebelik sırasında sadece fetus için olası riske karşı faydalarının kanıtlandığı durumlarda kullanılmalıdır. Etodolak'ın süte geçip geçmediği bilinmediği için emziren annelerde kullanımı önerilmemektedir.

Etopan'ın yan etkileri nelerdir?

Baş dönmesi, hafif veya orta şiddette baş ağrısı, başka bir bulgu veya belirti olmadan güçsüzlük, abdominal kramplar, hafif veya orta şiddette abdominal ağrı veya rahatsızlık, şişkinlik hissi veya gaz, diyare, hazımsızlık, mide bulantısı.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç