Eswt nedir?

ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) vücut dışından ses dalgaları ile tedavi anlamındadır Ses enerjisi 1985 yılından beri böbrek taşları tedavisinde kullanılmaktadır ortopedik vakarda sert ve yumsak doku hastalıklarında , tenisçi/golfçü dirseği, topuk dikeni, omuz ağrıları, psödoartrozlar (kaynamayan kırıklar) son 20 yıldır kullanılmaktadır. Vücut dışından üretilen ses dalgaları lezyona yönlendirilir. Ağrısız ve rahat bir tedavi olanağı sunar. Bu tedavinin başarı oranı %78-80 oranındadır.

ESWT topuk dikeni hastalığında nasıl etkili olur?

Topukta oluşan kireçlenmenin zaman içinde erimesini, hasar gören tendon ve dokuların rejenerasyonunu sağlayarak uygulama bölgesinde organ kanlanması artar ve yeni damar oluşumu görülür.

ESWT Tedavisi sonrası hastalık yinelenir mi?

ESWT tedavisinin en önemli artılarından biri de etkisinin uzun süreli olmasıdır. Yapılan klinik çalışmalarda tedaviden sonraki 1-2 yıllık sürelerde hastalığın yinelenmediği gözlenmiştir. ESWT tedavisi hastalığın nedenlerine yönelik tedavi ile kalıcı iyileşme sağlamaktadır. ESWT tedavisi Vücudun kendi iyileştirici mekanizmalarını kulandığı için, hastalık bir kez iyileşirse tekrarlama şanşı düşüktür. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o denli iyi sonuç alınır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç