Eskrim nedir?

Kılıçla yapılan bir spordur. İki kişi (ferdi) veya takımlar arasında yapılır. Eskrim çok eski bir spordur.

İlk defa 1896'da Atina'daki Olimpiyat Oyunları'na alınmıştır. Bizde 1901'de başlamış, ilk oynatan da Harbiye Mektebi eskrim öğretmeni Hüsnü Bey olmuştur. İlk defa Beşiktaş kulübünde eskrim yapılmış, 1923'te de Eskrim Federasyonu kurulmuştur. Eskrimcilerimiz birçok milletlerarası yarışmaya katıldıkları halde, 1931'de Balkan Oyunlarındaki başarıları hariç, önemli bir derece kazanamamışlardır.

Son zamanlarda eskrim oyunlarında tuşları tespit için elektrikten de yararlanılmaktadır. Eskrim; çeviklik, sürat, ani karar verme, refleks ve sinir sistemini geliştiren bir spordur. Ülkemizde "kılıç sporu" olarak tanınır. 1896 yılından beri olimpiyat sporları arasında yer almıştır. Kullanılan silahlara göre; flore, epe ve kılıç olmak üzere üç dala ayrılır. Silahların ucunda rakibe temas için kullanılan metal bir düğme bulunur. Silahlar, müsabıkları yaralamayacak özelliktedir.

Pist sahası minimum 12 m uzunluk, 1.8-2 m genişlikte olur. Karşılaşmada amaç, rakibin belli bölgelerine dokunarak puan almaktır. Müsabakalar, 6 dakikada 5-10 dokunma (tuş) ile sınırlanır. Flöre ve epede dokunmalar elektrik göstergeli bir aletle belirlenir. Silahlar, iletken birer kordonla elektrikli cihaza bağlıdır. Hasımların temas yerleri esnasında cihazın lambaları yanar. Plastron denen koruyucu metal bir yelekle kaplıdır. yüzde koruyucu bir maske bulunur.

Eldiven, dize kadar inen eskrim pantolonu beyaz çorap ve tabanı düz ayakkabı giyilir. Flore ucunun kontakt yapabilmesi için, darbenin en az 500 gr basıncında olması gerekir. Elektrik kontrolcu henüz uygulanmadığı kılıçta ise müsabakalar, bir hakem (başkan) ve yardımcılarıyla kontrol edilerek değerlendirilir.

eskrim

Flöre, ince-uzun ve hafif bir çeşit kılıçtır. Uzunluğu 110 cm ve ağırlığı 500 gr’dır. Uzun süre kadınların kullandığı tek silahtı. Karşılaşmada, darbeler sadece ucuyla hasmın boyundan kasıklara kadar olan gövde kısmına yapılır. Epe, 110 cm uzunlukta (flöre kadar) ve 770 gr ağırlıktadır. Kadınlar tarafından son zamanlarda kullanılmaya başlandı. Darbeler, silahın uç kısmıyla bedenin her tarafına yapılabilir. Müsabıklar; baş, el, önkol, bacak gibi organlarını tuştan korumak için birbirlerinden flöreye göre daha uzak mesafelerde dururlar.

Epede esas kural, çift vuruşa yer vermeden hasmı tus etmektir. Kılıç, sadece erkeklerin kullandığı 105 cm uzunluk ve 500 gr ağırlığında bir eskrim silahıdır. Baş ve kollar dahil belden yukarı kısımlara tuş yapmak serbesttir. 6 dakikalık sürenin bitiminden önce, rakiplerden biri 5 tuş kaydederse çarpışma biter. Başa hücum sadece epe ve kılıç müsabakalarında serbesttir. Başı hedef alan vuruş, silahın ucuyla değil, sadece keskin veya kör yanıyla gerçekleştirilir.

Türkiye’nin ilk eskrim hocası Muallim Hüsnü Beydir. İlk talebeleri Refik, Ömer Lütfi ve Fuat (Balkan) beylerdir. Muallim Hüsnü Beyin yetiştirdiği bu üç genç, Yıldız Sarayında İkinci Abdülhamid Hanın huzurunda yapılan eskrim müsabakalarında İtalyan subaylarına karşı büyük başarılar kazandılar (1903). Bunun üzerine, Abdülhamid Hanın emriyle Harp Okullarına eskrim dersleri konuldu.

Günümüzde birçok okullarda eskrim çalışmaları yapılmaktadır. Devlet Konservatuvarında ve İstanbul belediyesi Konservatuvarında eskrim, resmi ders olarak uygulanmaktadır. Türk eskrimcileri milletlerarası müsabakalarda zaman zaman başarılı neticeler almaktadır.

Flöre

1,1 metre uzunluğunda, ucunda küçük bir düğme ve çan bulunan ince bir silahtır. En fazla 500 gram ağırlığında olabilmektedir. İlk öğrenme aşamasında da bu silah kullanılmaktadır. Sayı kazanılma işlemi kılıcın rakibin vücuduna saplanmasıyla olmaktadır. Her iki oyuncunun da aynı anda bu vuruşu yapması halinde atak üstünlüğü olan yarışmacı sayıyı kazanır.

Vuruşlar kural gereği yalnızca gövdeye yapılabilmektedir. Kol, bacak veya başa yapılan vuruşlar geçersiz sayılmaktadır. Her spor dalında olduğu gibi eskrimde de yarışmacılar rakiplerini aldatıcı hamlelerde bulunarak sayı kazanmaya çalışabilmektedirler.

Epe

Flöreden daha keskin ve ağır bir silah olan epe de vuruşlar sadece silahın ucuyla olmakta ve giyside iz bırakmamaktadır. Flöre de vuruş sadece gövdeye yapılabiliyorken epe de öyle bir sınırlama olmayıp kol, bacak ve başa da hamleler yapılabilmekte ve sayı kazanılmaktadır. Aynı anda vuruş yapılması anında her iki oyuncu da atak farkına bakılmaksızın sayı kazanabilmektedir.

Kılıç

Düz ve yassı bir silahtır. Sayı, ancak rakibin belden yukarısına kılıcın ucu veya yanıyla vurulması koşuluyla kazanılabilmektedir. Eskrimin her spor dalında olduğu gibi özel giysileri vardır. Kılıçla yapılması sebebiyle başı koruyacak tel kafesten bir maske, vücudu koruyacak bir yelek, sağlam ketenden ya da branda bezinden yapılma ceket ve kılıcı kavramaya yardımcı olabilecek yumuşak eldivenler kullanılır.

Karşılaşmaların yapıldığı pist ölçüleri, genişliği 1,5 metre uzunluğu ise 14 metre olmalıdır. Eskrim, sporcu da fiziksel ve zihinsel hareketliliği yüksek düzeyde sağlayan, sinir sistemi üzerinde etkili olan, kasların hareketliliğini hızla sağlayan ve önemli ölçüde zeka gerektiren bir spor dalıdır. Bu spor dalı karşılaşmaları Uluslararası Eskrim Federasyonu’nun (FIE) öncülüğünde gerçekleştirilebilmektedir. 1896 yılından itibaren olimpiyat oyunları arasında da yerini almıştır.

Sözlükte "eskrim" ne demek?

1. Kılıçoyunu.

Eskrim kelimesinin ingilizcesi

n. fencing, fence, swordplay
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç